Izrael uwolni dwóch więźniów w ramach gestu dobrej woli po tym, jak dzięki staraniom rosyjskiego specjalnego przedstawiciela w Syrii i rosyjskich oddziałów specjalnych odzyskał ciało żołnierza zaginionego w akcji w 1982 roku.

Szczątki Zachary’ego Baumela zostały przekazane Izraelowi w pierwszej połowie kwietnia. Baumel oraz dwóch innych izraelskich żołnierzy zaginęło w akcji w czasie jednej z potyczek w czasie izraelskiej inwazji na Liban. Żołnierz miał wtedy dwadzieścia jeden lat.

Izraelczycy nie informują oficjalnie o zwolnieniu więźniów, ale zarówno według informacji rosyjskich jak i syryjskich będzie to dwóch Syryjczyków. Zwolnienie więźniów ma być wynikiem rosyjskich mediacji z Izraelem, ale zarówno Tel Awiw jak i Damaszek zaprzeczają, że zwolnienie więźniów zostało wcześniej wynegocjowane w zamian za przekazania ciała Baumela.

Anonimowy izraelski urzędnik powiedział, że decyzja o zwolnieniu więźniów jest gestem dobrej woli i została podjęta dopiero kilka dni temu, już po odzyskaniu ciała zaginionego żołnierza. Jak do tej pory ani Rosja ani Izrael nie zajęły oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Zobacz też: Sektarianizm w Libanie i jego konsekwencje polityczne

(reuters.com)

Israel Defense Forces, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic