Izraelski Elbit Systems jest gotów wyeksportować technikę detekcji tuneli do Stanów Zjednoczonych i Korei Południowej. Podkreśla się, że know-how powstało na bazie doświadczeń zdobytych przez Siły Obronne Izraela podczas niszczenia ukrytych tuneli wykopanych między Strefą Gazy a Egiptem. W sprawie sprzedaży za granicę wymagana jest autoryzacja izraelskiego ministerstwo obrony.

Przedstawiciele Elbitu twierdzą, że opracowana technika ma znaczenie strategiczne, ponieważ jest to pierwszy skuteczny system tego rodzaju na świecie. Oparty jest na czujnikach monitorujących obszar pod ziemią, które zapewniają szereg danych odszyfrowywanych przez stworzone do tego algorytmy. W przypadku wykrycia pustych podziemnych przestrzeni reagują załączeniem się alarmu. Szczegółowe informacje nadal pozostają tajemnicą. Stanowi to jednak milowy krok w porównaniu z technikami opanowywania tuneli używanymi sześć lat temu.

System tego rodzaju rozmieszczono już pod koniec 2015 roku, jednak nadal podlega on ewolucji i udoskonalaniu. Wymyślony został jako środek obrony przed przedostawaniem się bojowników Hamasu i atakowaniem ludności cywilnej.

Sieć tuneli jest rozwinięta szczególnie w pasie granicznym przy Strefie Gazy. Hamas od dłuższego specjalizuje się w budowie tego rodzaju infrastruktury, która konstrukcyjnie znacznie przewyższa tunele budowane w Wietnamie. Tunele Hamasu mają betonowe ściany i stropy, a także wyposażone są w elektryczność i zapewniają lepsze warunki bytowania.

Być może kupnem zainteresują się Stany Zjednoczone lub Korea Południowa. Waszyngton prowadzi walkę z przemytem narkotyków na granicy z Meksykiem, Seul zaś może potrzebować izraelskiego wynalazku do wykrywania i niszczenia tuneli na granicy z Koreą Północną. Nie jest tajemnicą, że po stronie północnokoreańskiej wykopano szereg tuneli prowadzących w kierunku południowego sąsiada w celu wysłania tam żołnierzy w razie konfliktu. Ostatnio coraz częściej mówi się o tym, że jeśli dojdzie do wojny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną, może ona toczyć się także pod ziemią.

W ostatnim czasie Izrael coraz częściej informuje o wykrywaniu i niszczeniu tuneli, a także o udaremnianiu ataków bojowników, którzy tamtędy próbują przedostać się na terytorium Izraela. Może to oznaczać, że system został wreszcie dopracowany, choć nacisk na walki w tunelach kładzie się już od dawna.

Zobacz też: Tornada zrzuciły bomby na schrony i tunele islamistów

(globes.co.il, armyrecognition.com)

Israel Defense Forces, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic