Izrael powołał 12 lipca nowy oddział – 7. Skrzydło Operacji Specjalnych, które będzie obejmować Jednostkę 669, Szaldag i 5001. Jednostkę Wsparcia Logistycznego w celu zwiększenia skuteczności operacyjnej jednostek specjalnych. Ceremonia odbyła się w bazie lotniczej Palmachim w centralnym Izraelu. Wzięli w niej udział dowódca izraelskich wojsk lotniczych generał dywizji Amikam Norkin i szef nowo powołanej jednostki, który w przeszłości dowodził zarówno Jednostką 669 i Sajeret Szaldag.

7. Skrzydło stacjonować będzie w Palmachim, gdzie dysponować będzie własną bazą szkoleniową i jednostkami wywiadowczymi. Żołnierze służący dotychczas w poszczególnych jednostkach automatycznie wejdą w skład nowego skrzydła operacji specjalnych, do zespołów operacyjnych i sztabowych, i zostaną przemieszczeni do nowej lokalizacji.

Z Tel Nofu w centralnym Izraelu ruszą operatorzy Jednostki 669, którzy wykorzystują ciężkie śmigłowce transportowe Sikorsky CH-53 Sea Stallion (służące w tym kraju pod nazwą Jasur). Z każdym oddziałem do miejsca stacjonowania przyjedzie dotychczas wykorzystywany sprzęt. Dowódcą został oficer, którego można zidentyfikować jedynie na podstawie jego rangi i pierwszego hebrajskiego inicjału jego imienia: pułkownik „Ajin”.

Biuro rzecznika prasowego Sił Obronnych Izraela zaznaczyło, że skrzydło „powstało w świetle potrzeb operacyjnych, zmian i rozwoju zagrożeń na różnych teatrach” i że „będzie stanowić uzupełniający i unikatowy element działań sił powietrznych poprzez operacje specjalne za liniami wroga, podczas wykonywani misji rutynowych i nagłych”.

Żołnierze 7. Skrzydła Operacji Specjalnych wezmą również udział w kampanii przeciwko Islamskiej Republice Iranu, w tym w Syrii, a ponadto będą prowadzić działania przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. Dowódca dodał, że celem utworzenia nowego zespołu jest poprawa kompetencji operacyjnych i zwiększenie efektywności, które są częścią wieloletniego procesu zmian. Izrael zapewnia, że ostatni wzrost napięcia w stosunkach międzypaństwowych z Iranem nie miał wpływu na wprowadzane reformy.

– Jesteśmy już w erze zmian regionalnych, pandemii i pola bitwy, które z każdym dniem staje się coraz bardziej złożone, zmiany natomiast wymagają od nas dostosowania i lepszego przygotowania na przyszłe wyzwania – powiedział Norkin. – Dzisiaj przechodzimy do nowego rozdziału w historii sił specjalnych.

Elitarna jednostka Szaldag (zimorodek) jest jedną z czterech głównych jednostek sił specjalnych Sił Obronnych Izraela. Żołnierze przeszkoleni są w zakresie medycyny, spadochroniarstwa, nurkowania, działań kontrterrorystycznych i misji poszukiwawczo-ratunkowych w trudnych warunkach. Szaldag wykonuje tajne i wrażliwe operacje w warunkach zarówno pokoju, jak i konfliktu zbrojnego. Głównym celem jest pozyskiwanie danych wywiadowczych za liniami wroga i przeprowadzenia operacji specjalnych.

5001. Jednostka Wsparcia Logistycznego buduje pasy startowe ad hoc dla samolotów transportowych C-130H (Karnaf, czyli nosorożec) i C-130J (Szimszon, czyli Samson). Na co dzień stacjonuje w bazie lotniczej Newatim w południowym Izraelu. Żołnierze brali udział w różnych operacjach poza granicami, w tym operacji pod kryptonimem „Mojżesz”, która trwała od 21 listopada 1984 roku do 5 stycznia 1985 roku. Wówczas transportem lotniczym przewieziono do Izraela osiem tysięcy etiopskich Żydów z Sudanu.

Zobacz też: Nowy miniaturowy okręt podwodny pakistańskich komandosów

(jpost.com, timesofisrael.com, ynetnews.com)

Oren Rozen, CC BY-SA 4.0