Zgodnie z zapowiedziami do końca 2019 roku w służbie Chel ha-Awir znalazło się dwadzieścia myśliwców wielozadaniowych F-35I. Pozwoliło to ruszyć z planami utworzenia drugiej eskadry wyposażonej w Adiry. Polegać będzie to na częściowym przetransferowaniu samolotów służących w 140. Eskadrze „Złoty Orzeł” stacjonującej w Newatim do utworzonej 116. Eskadry „Lwy Południa”.

Jej powstanie formalnie ogłoszono wczoraj podczas oficjalnej uroczystości w Newatim, w której udział wziął szef sił powietrznych, generał Amikam Norkin, i inni dowódcy. Plany odtworzenia 116. Eskadry istniały od dawna. F-35I to piąty typ samolotu w historii, na którym latali piloci tej eskadry.

Zakłada się, że do Izraela przyleci jeszcze sześć maszyn tego typu, w tym jedna, która będzie platformą eksperymentalną dla wprowadzanych krajowych modyfikacji. Wszystkie Adiry trafią do służby do 2024 roku. Docelowo izraelskie lotnictwo wojskowe zamierza mieć siedemdziesiąt pięć maszyn, które zapewnią wystawienie od czterech do pięciu eskadr.

Zobacz też: Izrael: Osiem F-16 uszkodzonych po ulewie

(jpost.com, israeldefense.co.il)

Chel ha-Awir