Rząd amerykański zatwierdził sprzedaż do Izraela dwudziestu pięciu samolotów F-35 Lightning II konwencjonalnego startu i lądowania (CTOL) z opcją na dalszych 50 maszyn STOVL (krótkiego startu i pionowego lądowania) lub CTOL w przyszłości. Wartość umowy szacuje się na 15,2 mld dolarów.

Działająca w Pentagonie Agencja Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA), która nadzoruje duże kontrakty na sprzedaż uzbrojenia za granicę oświadczyła, iż kontrakt jest szczególnie ważny dla interesów bezpieczeństwa USA, gdyż pomoże Izraelowi utrzymywać wysoką gotowość do samoobrony, a obecnie państwo to potrzebuje Lightningów, by zwiększyć potencjał obrony w płaszczyznach powietrze-powietrze i powietrze-ziemia.

DSCA poinformowała Kongres o proponowanej sprzedaży jeszcze przed wyjazdem kongresmenów z powrotem do ich dystryktów na listopadowe wybory. Ustawodawcy mają teraz trzydzieści dni na zablokowanie realizacji umowy, ale jest to mało prawdopodobne, gdyż tego typu kontrakty są zawsze szczegółowo sprawdzane już w fazie przygotowań.

(ynetnews.com)