Izrael stara się przyspieszyć budowę podziemnego muru na granicy ze Strefą Gazy. Mur powstaje, aby zapobiec tworzeniu tuneli przez palestyńskich bojowników, którzy w ten sposób przedostawali się na izraelskie terytorium.

– W najbliższych miesiącach projekt ten zostanie znacznie przyspieszony, będziemy świadkami znacznego rozszerzenia zakresu prac – powiedział generał Ejal Zamir, szef Dowództwa Południowego Izraelskich Sił Obronnych.

Budowa podziemnej bariery rozpoczęła się w 2014 roku, po wykorzystaniu ich przez bojowników Hamasu do infiltracji terytorium Izraela podczas operacji „Ochronny Brzeg”. Betonowa ściana jest nie tylko barierą fizyczną, ale również dysponuje czujnikami, które uruchamiają alarm przypadku wykrycia drążenia tuneli przez bojowników. Wzdłuż całej granicy, liczącej około 60 kilometrów, pracują dźwigi, buldożery i koparki, a robotnicy zajmują się montażem kolejnych podzespołów. Robotnicy wykonują prace w całości po stronie izraelskiej, aby uniknąć eskalacji napięcia z Hamasem.

Ocenia się, że koszt jednego kilometra takiego muru wynosi około 50 milionów dolarów, co w skali makro daje koszt około 1,5 miliarda dolarów. Cały projekt ma być gotowy za dwa lata. Ma stanowić ochronę dla izraelskich rodzin, dla których obszar bliżej Strefy Gazy znów jest coraz bardziej atrakcyjny do osiedlania się. W czasie operacji „Ochronny Brzeg” w 2014 roku infiltracja terytorium izraelskiego przez palestyńskich bojowników spędzała sen z powiek Izraelskim Siłom Obronnym. Mimo że Palestyńczycy nie wyrządzili większych szkód, siali panikę wśród lokalnej ludności.

Emerytowany pułkownik i dowódca elitarnej Jednostki Inżynieryjnej do Misji Specjalnych („Sajjeret Jahalom”) Ataj Szelach stwierdził, że ta inwestycja znacznie poprawi bezpieczeństwo, ale z pewnością nie rozwiąże problemu w całości. Jego zdaniem do tego będzie potrzebne współdziałanie wywiadu i sił zbrojnych oraz odpowiednia reakcja operacyjna. Gdy tego zabraknie, bojownicy z pewnością wymyślą sposób, aby przeniknąć przez taką barierę.

Zobacz też: Dron Hamasu zestrzelony nad Izraelem?

(janes.com, nationalpost.com)

Al Jazeera English, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic