Izraelskie ministerstwo obrony ogłosiło przełom w pracach nad techniką laserową, która w przyszłości ma uzupełnić narodowy system antyrakietowy Żelazna Kopuła. System laserowy będzie przeznaczony do zwalczania rakiet, granatów moździerzowych, pocisków artyleryjskich, dronów i przeciwpancernych pocisków kierowanych.

Przez kilka najbliższych miesięcy system ma przechodzić cykl prób. Zamiarem ministerstw jest wprowadzenie go do służby operacyjnej w ciągu półtora roku. Wśród zalet broni laserowej wymienia się jej bezgłośność, szybkość reakcji, niewidzialność i niskie koszty. Wystrzelenie pocisku systemu Żelazna Kopuła kosztuje około 49 tysięcy dolarów, a wygenerowanie wiązki laserowej ma kosztować jedynie około trzech dolarów.

– Wchodzimy w nowy etap broni wiązkowej w powietrzu, na lądzie i na morzu – powiedział szef urzędu rozwoju uzbrojenia przy ministerstwie obrony generał Janiw Rotem. – Inwestycje przeznaczone na badania i rozwój pozwoliły uplasować Izrael w światowej czołówce państw zajmujących się laserami wysokich energii. W 2020 roku przeprowadzimy demonstrację naszych możliwości.

Zobacz też: Stany Zjednoczone kupią dwie baterie Żelaznej Kopuły

(i24news.tv)

Ministerstwo Obrony Izraela