W miniony piątek w kaliningradzkiej stoczni Jantar zwodowano wreszcie po wielu latach budowy okręt desantowy projektu 11711 Iwan Gren.

Prace przy budowie okrętu rozpoczęto jeszcze w roku 2004, jednak w skutek braków finansowych i niewystarczającej liczby robotników na wodowanie jednostki trzeba było czekać 8 lat. Ukończenie Iwana Grena do służby planowane jest na przyszły rok, a wprowadzenie do służby na 2014. Jednostki tej klasy ogólnie nie mają szczęścia, z planowanych 6 rozpoczęto tylko 1, a obecnie rozważa się budowę najwyżej 3 kolejnych.

Okręty proj. 11711 mają wyporność pełną 6 tys. t, długość 120 m i osiągać prędkość 18 w; zakładany ładunek to 13 czołgów lub 36 bwp/ kto, lub 300 żołnierzy piechoty morskiej. Póki, co nie jest znane planowane uzbrojenie jednostek. W planach dowództwa rosyjskiej marynarki wojennej Iwan Gren wraz z bliźniaczymi jednostkami oraz 4 okrętami desantowymi-dokami francuskiego typu Mistral ma stanowić jądro zespołów desantowych floty. Z dostępnych danych wynika, że każda z rosyjskich flot otrzyma po jednym okręcie obu typów.

(RIA Novosti)