Według IHS Jane’s brazylijskie wojska lądowe zdecydowały, że przyszłym dostawcą serii opancerzonych samochodów terenowych z napędem na cztery koła będzie lokalne przedsiębiorstwo Iveco Veículos de Defesa. Informacje tę przekazał jeden z urzędników państwowego biura do spraw projektów i zamówień brazylijskiego ministerstwa obrony. Wstępnie wybór producenta nowych pojazdów i podpisanie umowy miały nastąpić jeszcze w ubiegłym roku.

Wyboru dokonano w ramach programu VBMT-LR (Viatura Blindada Multitarefa – Leve de Rodas. Na pokonanym polu znalazła się Avibras Indústria Aeroespacial oferujące wóz Tupi, modyfikację pojazdu Sherpa Light Scout produkowaną przez francuską firmę Renault Trucks Defense. O wyborze produktu Iveco Veículos de Defesa zadecydowała gotowość firmy do współpracy z brazylijskimi wojskami lądowymi podczas realizacji programu VBTP-MR (Viatura Blindada Transporte de Pessoal – Média de Rodas). W jego ramach Exército Brasileiro otrzymają 2044 transporterów opancerzonych Guarani w układzie 6×6. Pojazdy montowane są w zakładach przedsiębiorstwa w Sete Lagoas w stanie Minas Gerais.

W ramach programu VBMT-LR brazylijskie wojska lądowe zakupią jedną z wersji pojazdów z rodziny LMV (Light Multirole Vehicle). Opancerzony samochód terenowy zostanie zmodyfikowany w ten sposób, aby przystosować go do potrzeb lokalnego użytkownika. Przede wszystkim będzie uzbrojony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Remax, produkowany przez firmę Ares Aeroespacial e Defesa.

Brasilia liczy na zakup trzydziestu dwóch pojazdów w pierwszej transzy. Niebawem mają rozpocząć się negocjacje techniczne, podczas których opracowane zostaną szczegóły porozumienia. Pojazdy zostaną dostarczone przez producenta. Dwie ostatnie partie będą liczyć po 77 wozów. W ramach pierwszej Brazylijczycy otrzymają samochody w podzespołach, które następnie zostaną złożone w lokalnych zakładach. Wozy trzeciej partii wyprodukowane mają być w Brazylii.

(janes.com; fot. Doppeladler.com, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Commons Attribution 2.0 Generic)