Brytyjski rząd tymczasowo zawiesił decyzję o wycofaniu ze służby i złomowaniu 2. Eskadry samolotów Panavia Tornado GR4. Potrzebne są one do utrzymania wystarczającej liczby samolotów, które prowadzą intensywną kampanię powietrzną przeciw bojownikom Państwa Islamskiego. Ogłoszenie decyzji nastąpiło zaledwie kilka godzin po francuskiej deklaracji o zwiększeniu z sześciu do ośmiu liczby myśliwców Rafale, które atakują cele islamistów.

Przemawiając podczas wizyty w brytyjskiej bazie w Akrotiri na Cyprze, premier David Cameron ogłosił, że jednostka, którą planowano wycofać ze służby bojowej w marcu 2015 roku, pozostanie w gotowości operacyjnej przez kolejne dwanaście miesięcy. – Chcemy być pewni, że kampania będzie postępować naprzód, i aby utrzymać ten wysiłek, do ataków na cele islamistów dołączą jeszcze dwa myśliwsko-bombowe Panavia Tornado GR4. Ponadto zdecydowaliśmy się na wydłużenie służby 2. Eskadry do kwietnia 2016 roku – powiedział brytyjski premier.

Już od jakiegoś czasu Królewskie Siły Powietrzne starają się ograniczyć flotę samolotów Panavia Tornado GR4. Dziś w służbie pozostaje około stu maszyn, z czego tylko czterdzieści sztuk w gotowości operacyjnej. Wszystkie skazane są na przymusową emeryturę. Planuje się je wycofać w 2019 roku. Ich zadania będzie wykonywać pięć eskadr myśliwców Eurofighter Typhoon i bliżej niesprecyzowana liczba wielozadaniowych F-35B.

(defensenews.com, na zdjęciu Panavia Tornado GR4 z 2. Eskadry na RIAT 2007, fot. MilborneOne na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)