Rzecznik mozambickiej policji Orlando Mudumane poinformował o ataku islamistów na miasto Mocímboa da Praia w prowincji Cabo Delgado. Terroryści zaskoczyli siły bezpieczeństwa i tymczasowo zdobyli kontrolę nad 30-tysięczną miejscowością, a na maszcie wywieszono czarną flagę organizacji.

23 marca około 4.30 rano czasu miejscowego grupa bojowników wkroczyła do dzielnicy Pamunda, kierując się w stronę miejskich koszar. Oddział otoczył kluczowe budynki i wyparł zaskoczonych obrońców. Terroryści ustawili blokady na głównych drogach, całkowicie odcinając siły bezpieczeństwa od ewentualnego wsparcia z zewnątrz. Druga grupa napastników podpłynęła motorówkami do dzielnicy Milamba, wywołując panikę wśród ludności cywilnej.

Po wielogodzinnej wymianie ognia udało się wyprzeć napastników, którzy wycofali się motorówkami. Według relacji mieszkańców część napastników dzierżyła czarne flagi z arabskimi napisami. Prawdopodobnie za atak odpowiada aktywna w Mozambiku grupa Asz-Szabab. Mimo zbieżności nazw nie ma ona powiązania z somalijskimi ekstremistami.

Od 2017 roku bojownicy destabilizują bogatą w złoża prowincję Cabo Delgado, stanowiąc zagrożenie dla zagranicznych inwestycji.

Zobacz też: Kameruńscy separatyści ostrzelali samolot pasażerski

(opais.sapo.mz)

US Marine Corps / Cpl. Cullen J. Tiernan