Produkowane przez Diehl BGT Defence rakiety powietrze–powietrze IRIS-T zostały zintegrowane z F-16A/B należącymi do sił powietrznych Tajlandii. Jest to element modernizacji tych maszyn do standardu MLU. Inne modyfikacje obejmują zastosowanie radaru Northrop Grumman AN/APG-68(v)9, łącza danych Link 16, celownika nahełmowego JHMCS, integrację zasobników Sniper i systemu walki elektronicznej Terma ALQ-213.

Cztery tak zmodernizowane samoloty z 403. Eskadry wzięły udział w przeprowadzonych w Australii manewrach „Pitch Black 2016”. W czasie ćwiczeń samoloty wykonywały zarówno zadania związane z walką powietrzną jak i atakowaniem celów naziemnych.

Na razie zdecydowano o modernizacji szesnastu F-16, ale możliwe, że za nimi pójdą kolejne. Integracja z IRIS-T w kombinacji z celownikiem nahełmowym daje tajlandzkim pilotom możliwości porównywalne z zastosowaniem AIM-9X i znacznie lepsze w porównaniu ze starszymi wersjami amerykańskich rakiet. IRIS-T są używane także na należących do Tajlandii Gripenach.

(ainonline.com, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)