Dzisiaj, w Teheranie, odbyło się pierwsze spotkanie nowo powołanej Komisji, która będzie zajmować się szeroko pojętą współpracą w dziedzinie wojskowości oraz obrony pomiędzy Iranem i Afganistanem. Pierwsze spotkanie przedstawicieli obu tych państw potwierdziło zamiar szerszej współpracy niż wąski aspekt bezpieczeństwa.

Minister spraw zagranicznych Iranu Ali Akbar Salehi twierdzi, iż jest to bardzo duża szansa na zbudowanie szerokich fundamentów współpracy. Uważa on, że współpraca ta będzie mieć bardzo duże znaczenia dla Afganistanu ze względu na doświadczenie jakie jego państwo może przekazać afgańskim siłom bezpieczeństwa.

Uruchamiając programy wsparcia i szkolenia afgańskich policjantów Iran może zdobyć zaufanie ze strony swojego sąsiada. Salehi, który jest niechętny w stosunku do obecności Stanów Zjednoczonych w Afganistanie, uważa, że siły policyjnego tego ostatniego są na tyle silne, aby utrzymać porządek i stabilność w tym państwie.

Strona afgańska z zadowoleniem przyjęła propozycję Teheranu. Ma to coraz większe znaczenie dla tego państwa, ponieważ będzie musiało ono poradzić sobie z wszelkimi problemami jakie mogą pojawić się po opuszczeniu Afganistanu przez NATO.

(irna.ir)