Irańska telewizja państwowa podała w czwartek, że tamtejsza marynarka wojenna przyjęła do służby dwa miniaturowe okręty podwodne przeznaczone do operacji na płytkich wodach, takich jak wody Zatoki Perskiej bądź Zatoki Omańskiej. Ujawniono krótki materiał filmowy z ceremonii w porcie Bandar-e Abbas.

Irańczycy poinformowali, że nowo przyjętego Ghadira-955 zbudowano w ciągu osiemnastu miesięcy. Drugi, Ghadir-942, w ciągu dziesięciu miesięcy przeszedł remont. Produkcję okrętów typu Ghadir rozpoczęto w 2005 roku. Pierwszy z nich wszedł do służby dwa lata później.

Pierwowzorem Ghadirów są północnokoreańskie okręty podwodne typu Yono. Wyporność irańskich jednostek to około 110–115 ton na wodzie i 120–125 ton w zanurzeniu. Mają długość 29 metrów i szerokość 2,8 metra. Z uwagi na krótkotrwałość powierzanych im misji nie dysponują kabinami dla załogi liczącej do dziewięciu osób. Uzbrojone są w dwie dziobowe wyrzutnie torped kalibru 533 milimetry, a także miny morskie.

Dowództwo irańskiej marynarki wojennej nie jest skore do ujawnienia całkowitej liczby okrętów podwodnych w swojej flocie. Uważa się, że w irańskiej marynarce wojennej służy minimum dwadzieścia jeden okrętów typu Ghadir, kilkanaście innych okrętów podwodnych irańskiej produkcji, cztery północnokoreańskie typu Yugo i trzy rosyjskiej produkcji projektu 877. Informacje o stanie używalności floty podwodnej w Iranie są trudne do zweryfikowania.

Oświadczenie w sprawie przyjęcia do służby dwóch okrętów podwodnych prawdopodobnie ma na celu wzmocnienie wizerunku Iranu w obliczu narastających napięć ze Stanami Zjednoczonymi. Waszyngton w listopadzie przywrócił sankcje zniesione w ramach porozumienia nuklearnego z lipca 2015 roku.

Budowa tych okrętów wynika z dwóch zasadniczych kwestii. Pierwszą jest z pewnością ograniczenie technologiczne przemysłu stoczniowego, który nie jest w stanie efektywnie poradzić sobie z budową średnich i dużych okrętów podwodnych, choć nie oznacza to indolencji w zakresie ich napraw w tamtejszych stoczniach. Drugą jest potrzeba operacyjna oraz niezdolność jednostek dużych i średnich do operowania na płytkich wodach, gdzie maksymalna głębokość sięga około 95 metrów (Zatoka Perska). Do zakładanej obrony kraju mają też służyć okręty typu Fateh, które zaprojektowano do prowadzenia działań w rejonie północnych obszarów Oceanu Indyjskiego.

Zobacz też: Iran: Ruszyła produkcja seryjna Kousara

(dailystar.com.lb)

Erfan Kouchari, Creative Commons Attribution 4.0 International License