Irańskie myśliwce F-14 Tomcat towarzyszą rosyjskim bombowcom dalekiego zasięgu Tu-95SM podczas nalotów na infrastrukturę Państwa Islamskiego. Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej opublikowało w sobotę krótki materiał filmowy, w którym widać jak maszyny lotnictwa Islamskiej Republiki Iranu asystują bombowcom w trakcie zrzucania bomb w Syrii.

Pierwsze irańskie Tomcaty znalazły się w służbie jeszcze za czasów szacha Rezy Pahlawiego, gdy Stany Zjednoczone i ówczesne Cesarstwo Iranu były sojusznikami. Resurs F-14 wydłużony został do 2030 roku poprzez montaż nowej lokalnej awioniki, systemów radarowych i uzbrojenia.

Zmodernizowane maszyny latają, asystując rosyjskim bombowcom w pobliżu granicy izraelsko-syryjskiej. Uważa się, że ochrona Tu-95SM podczas operacji bojowych ma jeszcze funkcję poboczną. Dzięki aparaturze wywiadowczej ich zadaniem jest działanie w syryjskiej przestrzeni powietrznej w pobliżu granicy z Izraelem i zbieranie danych na temat izraelskiego systemu obrony powietrznej. Teheran uważa, że operacje w tym charakterze są bardziej bezpieczne dla pilotów i maszyn. W przypadku, gdy latałyby tam same zawsze łatwiej mogłyby zostać zestrzelone przez Izrael.

(defenseworld.net; fot. Shahram Sharifi, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2, via Wikimedia Commons)