Podczas trwających targów przemysłu zbrojeniowego z towarzyszącymi pokazami lotniczymi w Antalyi na Riwierze Tureckiej irański przemysł zbrojeniowy zaprezentował drony rodzimej produkcji: Yasir i Bina.

Pierwszy z nich jest nowością, gdyż już we wrześniu 2013 roku Irańczycy pokazali Yasira szerszej publiczności. Bardzo szybko zauważono, że bezzałogowiec jest po prostu nielicencjonowaną kopią amerykańskiego ScanEagle’a, który padł łupem Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej w grudniu 2012 roku. Wcześniej Irańczycy zdobyli RQ-170 Sentinela, na którego bazie stworzyli Szaheda 129.

Irańczycy przedstawiają Yasira jako drona rozpoznawczego, którego można wykorzystać jako maszynę bojową. Według tamtejszych wojskowych kształt drona i materiały, z których jest zbudowany, miały zapewnić mu obniżenie wykrywalności przez radar. Ponadto ma dysponować dookólnym systemem obrazowania.

Pułkownik Reza Chaki, dowódca Wali-i Asr, specjalnej jednostki wojsk lądowych wykorzystującej drony, powiedział, że Yasir może przebywać w powietrzu od siedmiu do dziesięciu godzin i działać w promieniu operacyjnym 200 kilometrów. Ponadto zaletą drona ma być zdolność do startu i lądowania w dowolnym miejscu. Yasir porusza się na wysokości do 4,5 kilometra.

Bezzałogowiec obsługiwany jest poprzez przenośną naziemną stację kontroli, którą można zainstalować na statywie lub pojeździe. Dzięki temu drona i stację kontroli można względnie szybko przenieść jednego miejsca na drugie. Naziemna stacja kontroli działa jak czarna skrzynka i monitoruje lot drona od momentu startu aż do lądowania, zapisując wszelkie informacje.

Yasir używany jest przez żołnierzy Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, widziany był też nad Aleppo. Sześć dornów tego typu otrzymała szyicka milicja w Iraku – Harakat Hizbullah Al-Nudżaba. Według niepotwierdzonych informacji używane są również przez bojowników Partii Boga w Libanie i paramilitarną Kata’ib Hizbullah w Iraku.

Z kolei Bina to dron, który w całości ma być opracowany przez irańskich ekspertów. W powietrzu może przebywać godzinę, pokonując dziesięć kilometrów na wysokości 350 metrów. Ten dron po raz pierwszy pojawia się na międzynarodowej wystawie.

Zobacz też: Myśliwskie drony Iranu

(armyrecognition.com, farsnews.com)

Bronzmajom, via Wikipedia, PD-US