Irański minister obrony Ahmad Vahidi powiedział, że jedynie kwestią czasu jest powstanie nowego kosmodromu, który – na cześć byłego irańskiego przywódcy duchowego – zostanie nazwany Imam Chomeini Space Center.

Nowe centrum kosmiczne będzie wykorzystywane do wysyłania w przestrzeń kosmiczną satelitów zaprojektowanych przez Iran oraz inne kraje islamskie. Będzie to świadczyć o wzroście prestiżu Iranu, który od czasu otwarcia pierwszego takiego ośrodka w 2008 roku, rozwija własny program mający na celu utrzymanie irańskiej obecności w przestrzeni kosmicznej.

Pierwsza w pełni niezależna konstrukcja satelity, którego nazwano „Omid”, co oznacza „Nadzieja”, została wystrzelona w 2009 roku. Do tamtej pory irańska obecność w kosmosie realizowana była poprzez wspólnego rosyjsko-irańskiego satelitę, który został wystrzelony w październiku 2005, za pomocą rosyjskiej rakiety. Już wtedy Teheran podjął się skonstruowania jeszcze kilku satelitów i umieszczenie ich w przestrzeni kosmicznej w ciągu następnych lat.

W najbliższym czasie zostanie wystrzelony kolejny irański satelita. Zdaniem ministra obrony nastąpi to już w nowym centrum kosmicznym, które, obecnie, jest gotowe w 80 procentach. „Tolo” („Świt), bo taka jest nazwa nowego projektu, będzie kolejnym satelitą wystrzelonym z terytorium Islamskiej Republiki Iranu, co ma świadczyć o aspiracji elit rządzących w tym państwie do zajęcia pozycji mocarstwa regionalnego.

(www.defencetalk.com)