W irańskich mediach państwowych pojawiły się krótkie materiały filmowe ukazujące nowe pociski powietrze-powierzchnia Fadżr-4. Wojska lotnicze Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej ujawniły tym samym, że nowe pociski są w fazie prób. Platformą, z której odpalono Fadżra-4, był samolot uderzeniowy Su-22M4.

Wątpliwa jest aktualność tych materiałów, pojawiają się bowiem spekulacje, że pociski Fadżr-4 weszły do uzbrojenia już kilka lat temu. Nie podano żadnych szczegółowych danych technicznych pocisku, ale nazwa pozwala sądzić, że jest to zmodyfikowany kierowany pocisk rakietowy Fadżr-4 (właściwie Szahin-1) wystrzeliwany dotąd jedynie z wyrzutni lądowej.

Być może pewnym punktem zaczepienia była informacja z lipca 2018 roku, gdy Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej przekazał, że ukończono remont dziesięciu Su-22. Dowódca lotnictwa Pasdaranów, Amir Ali Hadżizade, ujawnił wówczas, że irańskie Su-22 w bazie w Szirazie otrzymają pociski manewrujące o zasięgu 1500 kilometrów i moduł odpowiadający za współpracę z bezzałogowymi aparatami latającymi w promieniu kilku kilometrów.

Tradycyjna wyrzutnia Fadżrów-4 zawiera dwa pociski w prowadnicach i zamontowana jest na podwoziu kołowym. Pocisk kalibru 333 milimetry o szacowanym zasięgu 75 kilometrów przenosi głowicę bojową – konwencjonalną lub chemiczną – o masie 175 kilogramów. Do tej pory Irańczycy opracowali kilka wersji pocisku tego typu, które różnią się rozmiarem powierzchni sterowych i rodzajem głowicy naprowadzającej.

Zobacz też: Izrael powołał dowództwo do walki z Iranem

(almasdarnews.com)

Tasnim