Izraelska ImageSat International, korzystająca z zasobów satelity szpiegowskiego Eros B, przypomniała o obecności statku – oficjalnie handlowego – Sawiz, który rzucił kotwicę u wybrzeży Jemenu na południowym krańcu Morza Czerwonego. Jednostka znajduje się w pobliżu szerokiej na dwadzieścia sześć kilometrów cieśniny Bab-el-Mandab, przez którą przechodzą zbiornikowce wiozące ropę naftową. Statek kotwiczy na wodach międzynarodowych co najmniej od połowy 2017 roku.

Komercyjne zdjęcia satelitarne pokazują, że przez ostatnie trzy lata statek niemal nie zmieniał położenia, a tym samym zapewnia ciągły nadzór ruchu morskiego w tym rejonie. Innymi słowy, Sawiz jest wysuniętą bazą operacyjną Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, która pozwala na ograniczoną projekcję siły w rejonie.

Największym problemem jest to, że rolę takich statków trudno udowodnić na podstawie otwartych źródeł. Brak jest jednak uzasadnionego cywilnego kotwiczenia w tym rejonie Morza Czerwonego. Poza tym na statku widywano umundurowanych mężczyzn i łodzie Boston Whaler, które są powszechnie wykorzystywane przez Pasdaranów.

Sawiz może w dość oczywisty sposób łączyć się z atakami na zbiornikowce w 2018 roku. Koncern naftowy Saudi Aramco wówczas tymczasowo wstrzymał ruch statków w cieśninie. Rijad twierdzi, że rolą Sawiza było dostarczenie informacji wywiadowczych Iranowi i jego sojusznikom Huti w Jemenie, którzy atakowali statki, używając pocisków dostarczonych przez Iran.

Informacje były też przekazywane Pasdaranom, którzy są odpowiedzialni za przeprowadzanie innych ataków na tankowce w regionie. Dotyczy to umieszczenia min na dwóch zbiornikowcach w Zatoce Omańskiej 13 czerwca 2019 roku. Ponad miesiąc później w cieśninie Ormuz marynarka wojenna Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przejęła kontrolę nad dwoma brytyjskimi zbiornikowcami: Stena Impero i Mesdar.

Sawiz prawdopodobnie pozostanie na miejscu w dającej się przewidzieć przyszłości, ukrywając prawdziwe przeznaczenie. Stamtąd może zapewnić Iranowi i jego sojusznikom dane wywiadowcze w czasie rzeczywistym na temat każdego statku i okrętu, który przechodzi w pobliżu. Może również odgrywać rolę w ochronie irańskich zbiornikowców, które nadal dostarczają ropę do Syrii. Przechodzą one obok Sawiza i kierują się w stronę Kanału Sueskiego, po czym są eskortowane przez rosyjskie okręty.

Irański statek nie miał związku z innym ważnym wydarzeniem w tym rejonie. W październiku 2016 roku amerykański niszczyciel USS Mason (DDG-87) typu Arleigh Burke został ostrzelany u wybrzeży Jemenu pociskami przeciwokrętowymi. Dwa pociski odpalono z części wybrzeża Jemenu kontrolowanej przez milicje Huti. Oba chybiły.

Zobacz też: Izrael: Powstało 7. Skrzydło Operacji Specjalnych

(usni.org, israeldefense.co.il)

sayyed shahab-o- din vajedi, CC BY 4.0