Według IHS Jane’s Defence Weekly pod koniec kwietnia Iran rozmieścił baterię systemu przeciwlotniczego dalekiego zasięgu S-300PMU2 wokół elektrowni w nadmorskim mieście Buszehr. Wnioski takie wyciągnięto ze zdjęć satelitarnych. Rozmieszczenie S-300 znacznie zwiększa zdolności do monitorowania przestrzeni powietrznej nad północnym obszarem Zatoki Perskiej i wychwytywania zagrożenia ze strony środków napadu powietrznego.

Komponenty S-300PMU2 przybyły na teren obiektu położonego w bezpośrednim sąsiedztwie bazy lotniczej w Buszehrze i zajęły stanowiska obok przeciwlotniczych S-200. Doszło do tego między 17 a 26 kwietnia. Nowe stanowiska dla systemu wybudowano na miejscu przeciwlotniczych Szahinów, będących lokalną kopią systemu MIM-23 Hawk. Elementy S-300PMU2 zajęły pozycje do 28 maja, a stacje radiolokacyjne rozmieszono na podwyższonych stanowiskach.

W 2016 roku Iran otrzymał cztery baterie S-300PMU2. Każda z nich składa się z stacji radiolokacyjnej wstępnego poszukiwania celu 96L6E, radaru wskazywania celów 30N6E2, czterech wyrzutni rakiet na podwoziu samochodowym 5P85TE2, dwie stacje radiolokacyjne 64N6E2 połączone za pomocą masztów antenowych FŁ-95. Rozmieszczenie systemu w Buszehrze daje możliwość śledzenia ruchy lotniczego na części terytoriów państw sąsiednich, zaś zasięg pocisków 48N6E2 (200 kilometrów) umożliwi neutralizację celów prawie na całym obszarze północnej części Zatoki Perskiej.

Mimo początkowych zapowiedzi o rozmieszczeniu zestawów S-300PMU2 wokół irańskiego obiektu nuklearnego Fordo, położonego opodal świętego miasta Kom, i związanych z tym spekulacji, informacje te się nie sprawdziły. Początkowo znajdowały się na wschodnim skraju Teheranu. Później dwa zestawy rozmieszczono w obiektach irańskiej stolicy: pierwszy na międzynarodowym lotnisku w Mehrabadzie, drugi zaś w Chawar Szahr, położnym na południowy wschód od Teheranu. Obecnie nieznana jest lokalizacja tylko jednego z czterech zestawów S-300PMU2, jeśli wierzyć dementi sprawie ich rzekomej obecności w Fordo.

Zobacz też: Testy S-300 w Iranie

(janes.com)

Vitaly V. Kuzmin, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International