Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) Wasyl Hrycak poinformował niedawno, że ukraińska policja miała na oku dwóch mężczyzn, którzy w ciągu pierwszych czterech dni 2018 roku próbowali kupić w Kijowie części pocisku przeciwokrętowego Ch-31. W efekcie obserwacji, którą objęto podejrzewanych mężczyzn, SBU zatrzymała dwóch Irańczyków. Mieli oni w samochodzie rozłożony na części pocisk. Jednym z nich okazał się Abdi Bijan, attaché wojskowy ambasady Iranu w Kijowie.

SBU opublikowała zdjęcia z zatrzymania osób, ukazujące między innymi samochód z otwartym bagażnikiem, a w nim coś, co miało być spakowanymi częściami pocisku i dokumentacją techniczną. Irańczyków potajemnie deportowano, zaś informacja przeciekła do mediów dopiero po wizycie Hrycaka w Waszyngtonie. Szef SBU poinformował administrację Donalda Trumpa o możliwej próbie naruszenia embarga na dostawę uzbrojenia do Iranu.

Na razie nie ma jednak rzetelnych informacji, zaś przecieki opierają się na informacjach wypuszczanych przez SBU. Doktor Nikołaj Sokow, pracownik Middlebury Institute of International Studies w Monterey, będący jednocześnie ekspertem od rosyjskich pocisków, powiedział, że zdjęcia zatrzymanych elementów są podobne do części Ch-31, ale nie można mieć pewności, że to podzespoły pocisków tego typu. Weryfikację utrudnia rozłożenie pocisków i niekompletność przedstawionego materiału.

Teheran nie wystosował jeszcze dementi ani nie potwierdził doniesień Ukraińców. W mediach pojawiły się natomiast spekulacje, że celem Irańczyków było pozyskanie technologii budowy pocisków przeciwokrętowych Ch-31 w celu opracowania lokalnych kopii. Miałyby one posłużyć w przyszłości do skutecznego nękania wrogich, zwłaszcza amerykańskich, okrętów wojennych Zatoce Perskiej.

Próba przemytu Ch-31 nie jest pierwszym tego typu zdarzeniem na linii Ukraina–Iran. W 2005 roku ukraińscy śledczy ujawnili, że nielegalnie przetransportowano poradzieckie lotnicze pociski manewrująe Ch-55, który posłużyły później do opracowania lokalnej kopii – Soumara. Waszyngton stwierdził, że do transferu przyczynili się skorumpowani członkowie rządu Leonida Kuczmy. Ukrspeceksport miał sprzedać Iranowi sześć pocisków Ch-55 wraz z aparaturą testową.

Zobacz też: Próba przemytu uzbrojenia z USA do Iranu

(thedailybeast.com, thebaghdadpost.com)

Panther, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported