Na początku marca z portu w Bandar-e Abbas w południowym Iranie wyszły dwa okręty – fregata Sabalan i lekki okręt zaopatrzeniowy Bandar Abbas – które skierowały się na wody cieśniny Bab al-Mandab, położonej między Morzem Czerwonym a Zatoką Adeńską. Celem jest zwalczanie piractwa i zabezpieczenie żeglugi na tym obszarze. Cieśnina Bab al-Mandab łączy Zatokę Adeńską z Morzem Czerwonym, a tym samym pośrednio Ocean Indyjski z Kanałem Sueskim. Każdego dnia przez cieśninę wysyłanych jest około 5 milionów baryłek ropy.

Dowódca Floty Południowej, kontradmirał Afszin Taszak, poinformował, że okręty mają zapewnić bezpieczeństwo statkom Islamskiej Republiki Iranu, w szczególności wykorzystywanym do transportu ropy naftowej, której Teheran jest ważnym eksporterem. 17 marca do portu w Buszehrze wróciły dwa inne okręty logistyczne, która w zeszłym tygodniu odparły atak piratów na tankowiec.

Zbudowana w Wielkiej Brytanii fregata Sabalan (na zdjęciu) uzbrojona jest w armatę L/55 Vickers Mk 5 kalibru 114 milimetrów, dwulufowe działko Oerlikon L/90 kalibru 35 milimetrów, cztery wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych C802, miotacz (moździerz) Mk 10 Limbo, dwa działka kalibru 20 milimetrów, dwa moździerze kalibru 81 milimetrów i dwa wielkokalibrowe karabiny maszynowe. Bandar Abbas z kolei jest lekko uzbrojonym okrętem dysponującym lądowiskiem dla śmigłowca.

Obecność fregaty Sabalan i lekkiego okrętu zaopatrzeniowego Bandar Abbas na wodach Cieśniny Bab-el-Mandeb może mieć drugi, niewyartykułowany cel, i nawiązywać do ubiegłotygodniowego przemówienia Binjamina Netanjahu. Premier Izraela zagroził wysłaniem w rejon Zatoki Perskiej okrętów izraelskich, jeżeli Iran będzie dążył do ominięcia amerykańskich sankcji. Netanjahu stwierdził nawet, że irańskie zbiornikowce będą traktowane jak statki piratów.

Od 2008 roku irańska marynarka wojenna prowadzi operacje antypirackie w rejonie wschodniego wybrzeża Afryki. Według lokalnych źródeł dzięki zaangażowaniu marynarzy z kraju ajatollahów w ciągu dekady udało się zapewnić bezpieczeństwo 6000 tankowców.

Zobacz też: John Bolton i jego wielka gra o Iran

(islamtimes.org, farsnews.com)

NESSETH, domena publiczna