Iran zwodował dwa okręty podwodne typu Ghadir. Ceremonia wodowania odbyła się w porcie Bandar Abbas, położonym na południowym wybrzeżu Iranu, w środę 28 listopada.

W uroczystości uczestniczył dowódca irańskiej marynarki wojennej, admirał Habibollah Sayyari. Podczas tej uroczystej chwili, powiedział że jego kraj uzyskał samowystarczalność w sektorze obronnym. Dodał, że w związku z tym może on spełniać wymagania stawiane mu przez państwo. – Od czasu rewolucji islamskiej, nauczyliśmy się nie prosić innych państw o pomoc, lecz stawiać na własną flotę w odniesieniu do naszych potrzeb – dodał Sayyari.

Sayyari zapowiedział przeprowadzenie ważnych manewrów na przełomie grudnia i stycznia. Ćwiczenia mają na zadaniu zademonstrować irański potencjał militarny, mający odstraszyć potencjalnych agresorów. Nie podano jednak dokładnej lokalizacji tych manewrów. Dodatkowo admirał zapowiedział, że Iran rozważa wysłanie flotylli swoich okrętów wojennych na wody morza Śródziemnego oraz oceanu Atlantyckiego.

Pierwszy okręt podwodny typu Ghadir wszedł do służby w 2007 roku. Łącznie z dwoma nowymi okrętami, Iran posiada już dwadzieścia jeden takich jednostek. 120-tonowe Ghadiry są w stanie prowadzić długie patrole na płytkich wodach przybrzeżnych.

(news.xinhuanet.com; rusnavy.com)