Podczas poniedziałkowej otwartej sesji parlamentu irańscy deputowani zatwierdzili ustawę, która zobowiązuje administrację państwową do przeznaczenia pięciu procent rocznego budżetu państwowego na wydatki obronne. Zwiększone wpływy budżetu ogólnego po zniesieniu sankcji pozwalają na przesuwanie zasobów finansowych na dziedziny związane z wojskowością.

Alokacja środków dla sektora obronnego nastąpi już w bieżącym irańskim roku kalendarzowym. Podstawowym celem, na który administracja Hasana Rouhaniego będzie przeznaczać zarobione pieniądze, będzie dalsze wzmacnianie zdolności obronnych Islamskiej Republiki Iranu jako regionalnego mocarstwa. Szczególnym celem będzie zbudowanie sprawnie działającej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

O potrzebie przeznaczenia większej ilości pieniędzy na rozbudowę potencjału obronnego Iranu mówiło się już od dawna. 30 czerwca 2015 roku Chamenei ogłosił sześciopunktowy plan rozwoju irańskich sił zbrojnych. W jednym z nich wezwał administrację Rouhaniego do zwiększenia środków wydawanych na wzmocnienie krajowej obrony. Do bardziej zdecydowanych działań irańscy deputowani do Madżilisu przystąpili na początku tego roku.

W styczniu szef parlamentarnej komisji obrony podkreślił potrzebę zwiększenia budżetu obronnego kraju, a jednocześnie wezwał do konkretnych działań. – Obecnie krajowy budżet obronny jest skromny w porównaniu z niektórymi krajami w regionie – mówił Ismail Kousari. Według ostatniego raportu think-thanku International Institute for Strategic Studies Arabia Saudyjska przeznacza na obronę 80 miliardów dolarów, Zjednoczone Emiraty Arabskie 23 miliardy dolarów, zaś Iran 14 miliardów dolarów. Po osiągnięciu wymaganego poziomu pięciu procent irańskie siły zbrojne dysponować będą prawie siedemnastoma miliardami dolarów.

Zwiększając wydatki na obronę, Teheran jak zawsze zapewnia, że jego potencjał militarny nie stanowi i nie będzie stanowić w przyszłości zagrożenia dla innych państw w regionie. Doktryna obronna Islamskiej Republiki Iranu w całości opiera się bowiem na odstraszaniu.

(tasnimnews.com, usnews.com; fot. Shahram Sharifi, na licencji GNU Free Documentation License, Version 1.2)