Teheran poinformował, że w okolicach miasta Ahwaz w południowo-zachodniej części kraju został zainstalowany system radarowy dalekiego zasięgu Ghadir. Ahwaz leży w prowincji Chuzestan, graniczącej z Irakiem. Uroczysta ceremonia odbyła się przed kilkoma dniami i wzięło w niej udział wielu irańskich dowódców sił zbrojnych, w tym generał brygady Farzad Ismaili, dowódca irańskich wojsk obrony powietrznej i bazy Chatam ol-Anbia.

Ghadir jest radarem dalekiego zasięgu o zakresie śledzenia do tysiąca stu kilometrów na pułapie do trzystu kilometrów. Wyprodukowany został z komponentów w całości wytworzonych w Iranie. Trzy lata temu generał brygady Amir Ali Hadżizade, dowódca lotnictwa Korpusu Strażników Rewolucji powiedział, że Ghadir trafił do produkcji masowej. Jednak jak na razie jest to dopiero drugi egzemplarz uruchomiony przez Irańczyków. Pierwszy funkcjonuje od 2014 roku w Garmsar w północno-irańskiej prowincji Semnan.

System radarowy Gahdir jest wyposażony w ponad sto anten ze skanowaniem fazowym, które są zdolne do obrotu w zakresie 360°. Według Irańczyków Ghadir może funkcjonować w różnych warunkach klimatycznych. Jest zdolny do wykrycia samolotów z odległości sześciuset kilometrów, zaś rakietowych pocisków balistycznych z 1,1 tysiąca kilometrów. Być może Ghadir będzie identyfikował również samoloty bezzałogowe.

(armyrecognition.com; na zdjęciu irański radar pozahoryzontalny Sepehr („Niebo”), fot. Zand Media Corporation, domena publiczna)