Kontradmirał Habibollah Sajjari poinformował o tym, że Teheran wysłał dwa okręty w pobliże Zatoki Adeńskiej i cieśniny Bab al-Mandab. Niewątpliwie nastąpiło to w ścisłym związku z wydarzeniami w pobliżu jemeńskiego wybrzeża, gdyż Irańczycy chcą mieć bezpośredni wgląd w rozwój wydarzeń w tym rejonie.

W ubiegły poniedziałek amerykański niszczyciel USS Mason został ostrzelany u wybrzeży Jemenu pociskami przeciwokrętowymi. Do odpalenia doszło z obszarów kontrolowanych przez rebeliantów Huti. Dzisiaj zaś niszczyciel USS Nitze zaatakował pociskami Tomahawk trzy stanowiska radarów wewnątrz jemeńskiego terytorium. Jednak irańskie władze zaprzeczają, jakoby wysłanie okrętów miało z tym jakikolwiek związek. Naruszanie jemeńskich wód terytorialnych przez irańskie okręty nie jest nowym zjawiskiem. Władze w Sanie raportują o tym, że dzieje się to codziennie, gdyż jednostki marynarki wojennej Iranu szmuglują kontrabandę dla milicji Huti.

Irańczycy informują, że okręty wojenne będą przeciwdziałać potencjalnym atakom piratów na jednostki handlowe. Flota ma zapewnić wzrost poziomu bezpieczeństwa szlaków morskich, chronić irańskie statki handlowe, tankowce i chronić interesy Iranu na wodach międzynarodowych. Obszar ten jest jednym z najbardziej ruchliwych handlowych szlaków morskich na świecie. W rejon ten płyną dwa okręty: zaopatrzeniowiec Buszer i fregata Alwand. Operacje te nie są niczym nowym, irańskie okręty patrolują Zatokę Adeńską od listopada 2008 roku. Wówczas w pobliżu wybrzeża Jemenu doszło do pirackiego ataku na płynący pod irańską banderą statek MV Delight.

Misja potrwa około trzy miesiące. Okręty wyszły z portu w Bandar-e Abbas w południowym Iranie i kierują się w stronę Somalii oraz Tanzanii, gdzie zawiną do portu. Potem obejmą kurs wzdłuż wschodniego wybrzeża afrykańskiego, zmierzając w kierunku Republiki Południowej Afryki. Po jej opłynięciu udadzą się na południowe wody Atlantyku.

Zobacz też: Saudyjska marynarka ćwiczy, Iran ostrzega

(tasnimnews.com, armyrecognition.com; irańska fregata Alwand, fot. PH1 Alex Hicks, domena publiczna)

PH1 Alex Hicks, domena publiczna