Irańskie media państwowe doniosły, że w bazie lotniczej Szahid Nasser Habibi w Maszhadzie w północno-wschodnim Iranie wyremontowano dwa samoloty: samolot szkolno-bojowy Mirage F1BQ i myśliwiec F-5F. Prace nad pierwszym z nich zajęły 25 tysięcy roboczogodzin, zaś w przypadku F-5F – połowę tego czasu.

Według irańskich mediów dwa wyremontowane samoloty już powróciły do służby w tamtejszych wojskach lotniczych, po uprzednich próbach w locie, które miały być zadowalające. Irańczycy nie rozpisywali się na temat skali prac.

Wyremontowany Mirage F1BQ jest jednym z dwudziestu czterech Mirage’ów, które w czasie pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku przyleciały z Iraku (podobnego schronienia szukały irackie Su-22, które Irańczycy wówczas zatrzymali).

Iran przyjął strategię remontowania i modernizacji starszych konstrukcji wobec braku postępów przy projektach Ghahera-313 i Szafagha. W lipcu media kraju ajatollahów informowały o wyremontowaniu dziesięciu samolotów uderzeniowych Su-22. Samoloty znajdują się w bazie lotniczej w Szirazie. Mają być o krok od otrzymania pocisków manewrujących o zasięgu 1500 kilometrów i modułu odpowiadającego za współpracę z bezzałogowymi aparatami latającymi w promieniu kilku kilometrów.

Poza tym w 2013 roku Iran odnowił MiG-a-29, a w 2016 roku – F-4 w bazie lotniczej Szahid Laszkari. W lutym 2018 roku w bazie lotniczej Szahid Babaei położonej w pobliżu Isfahanu zakończono remont dwóch myśliwców – F-14 Tomcat i Chengdu F-7 – oraz samolotu szkolenia zaawansowanego Pilatus PC-7.

Zobacz też: Iran chce zamówić 800 Karrarów

(mehrnews.com, financialtribune.com)

Shahram Sharifi, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International