Mohammad Dżafar Tak, dowódca bazy lotniczej Szahid Babaei położonej w pobliżu Isfahanu, poinformował o zakończeniu remontu trzech statków powietrznych. Dołączyły one do innych maszyn będących w czynnej służbie po uprzednim przeglądzie w tej bazie.

Media związane z Teheranem podkreślają, że remont dwóch myśliwców – F-14 Tomcat i Chengdu F-7 – oraz samolotu szkolenia zaawansowanego Pilatus PC-7 jest znaczącym osiągnięciem lokalnego przemysłu obronnego. Źródła propagandowe mówią nawet o fiasku stosowania sankcji wobec Iranu i o samowystarczalności irańskiego przemysłu.

Odrestaurowany PC-7 był uziemiony od 2016 roku. Remontowano go ponad rok i zajęło to ponad 5000 roboczogodzin. Myśliwiec F-7 był wyłączony ze służby od 2013 roku i po remoncie ponownie uzyskał gotowość operacyjną, przechodząc cztery próby w locie.

Modernizacja irańskich Tomcatów jest osobnym rozdziałem. Znalazły się one w służbie jeszcze za rządów szacha Rezy Pahlawiego, gdy Stany Zjednoczone i ówczesne Cesarstwo Iranu były sojusznikami. Nadal stanowią o sile irańskiego lotnictwa myśliwskiego, gdyż budowa lokalnego produktu – Ghahera – przeciąga się i nadal nie określono realnego terminu wprowadzenia go do służby. Ocenia się, że irańskie lotnictwo wojskowe może mieć dwadzieścia cztery myśliwce tego typu w służbie.

W wyniku unowocześnienia resurs F-14AM (takie oznaczenie otrzymały po skończonych pracach) wydłużono do 2030 roku poprzez montaż nowej lokalnej awioniki i systemu ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką radarową. Zmodernizowane maszyny na nowo pomalowano, dając im trójbarwny kamuflaż typu Asian Minor II, który ma przypominać malowanie rosyjskich myśliwców czwartej i piątej generacji oraz amerykańskich F-15 z eskadr Agresorów.

Ponadto według Irańczyków zintegrowano system kontroli ognia z przenoszonym uzbrojeniem: R-73E, AIM-54A, AIM-7E and AIM-9J. Co więcej, irańskie Tomcaty mają być zdolne do przenoszenia pocisków AIM-54A+ „Fakur-90”, które są kopią pocisków dalekiego zasięgu AIM-54 Phoenix używanych przez F-14 amerykańskiej marynarki wojennej.

Zobacz też: Dostawy Karrarów już wkrótce

(alert5.com, mehrnews.com, businessinsider.com)

Shahram Sharifi, GNU Free Documentation License 1.2