Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej poinformował, że ukończono remont dziesięciu samolotów uderzeniowych Su-22. Dowódca lotnictwa Pasdaranów, Amir Ali Hadżizade, ujawnił, że irańskie Su-22 w bazie w Szirazie oczekują też na montaż pocisków manewrujących o zasięgu 1500 kilometrów i modułu odpowiadającego za współpracę z bezzałogowymi aparatami latającymi w promieniu kilku kilometrów.

Aby uczcić to kolejne osiągnięcie irańskiego przemysłu obronnego, zorganizowano skromne uroczystości w bazie lotniczej w Szirazie. Uczestniczył w nich szef Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generał Mohammad Ali Dżafari.

Interesujące jest to, że irańskie maszyny miały zostać przystosowane do przenoszenia bomb inteligentnych, bomb kasetowych oraz pocisków klasy powietrze–powietrze i powietrze–ziemia. Teheran podkreśla, że remont i modernizację wykonano w całości polegając na rodzimym przemyśle obronnym.

Historia irańskich Su-22 jest dość ciekawa. Maszyny schroniły się na terytorium irańskim podczas operacji „Pustynna Burza” w latach dziewięćdziesiątych. Miały one przetrwać gorszy czas i z powrotem znaleźć się w dyspozycji Bagdadu. Stało się inaczej, gdyż Teheran potraktował je jako reparacje za straty podczas wojny z lat 1980–1988 i zatrzymał dla tamtejszego lotnictwa wojskowego. Przez długi czas Su-22 nie nadawały się jednak do bezpiecznego latania, więc trzymano je uziemione.

Podejmowano się różnych sposobów, aby je wyremontować, w tym sondowano możliwość wykonania prac przez Ukraińców, których ofertę uznano w końcu za nieatrakcyjną finansowo. 25 lipca ogłoszono jednak koniec prac remontowo-modernizacyjnych po prawie dwudziestu ośmiu latach.

Warto przypomnieć, że w 2015 roku dziesięć z czterdziestu irańskich Su-22 otrzymały syryjskie wojska lotnicze do walki z bojownikami tak zwanego Państwa Islamskiego. Jeden z nich padł łupem pilota zasiadającego za sterami F/A-18E Super Horneta z 8. Skrzydła Pokładowego z lotniskowca USS George H.W. Bush. Do zestrzelenia doszło 18 czerwca 2017 roku w rejonie miasta As-Saura w centralnej części Syrii.

Zobacz też: Iran wyremontował kolejnego Tomcata

(tasnimnews.com, defenseworld.net; na zdjęciu tytułowym Su-22 w barwach libijskich wojsk lotniczych)

Chris Lofting via Wikimedia Commons, GNU Free Documentation License, Version 1.2