Irańskie media państwowe poinformowały, że Teheran wstrzymał likwidację wirówek przygotowanych do wzbogacania uranu i zainstalowanych w dwóch głównych centrach wzbogacania izotopu uranu: Natanz i Fordo. W zeszłym tygodniu Irańczycy informowali, że zgodnie z porozumieniem z lipca 2015 roku rozpoczęli usuwanie nieczynnych wirówek. Obecnie sytuacja miała ulec zasadniczej zmianie. Decyzja o przerwie w demontażu zapadła po tym, jak grupa konserwatywnych posłów Madżilisu wystosowała oficjalne pismo do prezydenta Hasana Rowhaniego.

Autorami listu byli twardogłowi, posłowie sprzeciwiający się historycznemu porozumieniu z Zachodem. Wiodącym argumentem było wykonywanie prac w tych ośrodkach w sposób niezgodny z wolą Najwyższego Przywódcy Iranu Alego Chameneiego. Ponadto zdaniem dwudziestu posłów proces demontażu odbywa się w zbyt szybkim tempie.

Sekretarz Najwyższej Rady Bezpieczeństwa Narodowego Iranu Ali Szamchani oświadczył, że proces demontażu wirówek został wstrzymany i ma to stanowić ostrzeżenie. Nie określił jednak, co przez to rozumie. Szef komisji parlamentarnej do spraw porozumienie nuklearnego Alireza Zakani powiedział zaś, że wstrzymaniu uległa likwidacja wirówek, która odbywa się wbrew woli Chameneiego.

Najprawdopodobniej, jeśli w ogóle doszło do wstrzymania demontażu kaskad wirówek, to odbyło się to na polecenie irańskiego duchownego przywódcy. Rowhani prezentujący stanowisko bardziej uległe, ściślej reformatorskie, jest niezmiennym zwolennikiem budowania środków wzajemnego zaufania miedzy Iranem a Zachodem. Irański prezydent forsował szybkie wypełnianie ustaleń porozumienia z lipca, zatwierdzonego w październiku, bez czekania na zniesienie pierwszych sankcji.

Chamenei twierdzi bowiem, że demontaż wirówek nie może dalej postępować bez wyjaśnienia kwestii militarnego wymiaru irańskiego programu nuklearnego. W związku z tym demontaż nie musi być realizowany w pośpiechu. Obecnie nie ma żadnych komentarzy ze strony Zachodu. Oczekuje się, że Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ogłosi swoje końcowe wnioski na temat możliwego wymiaru militarnego do 15 grudnia bieżącego roku. Wówczas zależnie od ich treści Iran będzie mógł powrócić do likwidacji kaskad wirówek w ośrodkach wzbogacania izotopu uranu.

(haaretz.com; fot. Hamed Saber, Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0)

Hamed Saber, Creative Commons Uznanie autorstwa 2.0