Irańskie wojska lądowe po raz pierwszy ujawniły szerszej publiczności kilka osiągnięć lokalnego przemysłu obronnego. W niedzielę 24 września 2017 roku pokazano samobieżny system artyleryjski Heidar-41 kalibru 122 milimetrów. Sprzęt zaprezentowano dowódcy wojsk lądowych Iranu generałowi Chioumarsowi Heidariemu.

Heidar-41 wyposażono w haubicę holowaną D-30 kalibru 122 milimetrów, automat ładowania z zapasem amunicji i ładunkami miotającymi. Ważnym aspektem zmodernizowanego zestawu ma być krótszy proces uzyskiwania gotowości do walki. Całość osadzono na podwoziu KrAz.

Ponadto Irańczycy zaprezentowali nowy transporter opancerzony Heidar-7 i system wyrzutni rakietowych Heidar-44 kalibru 122 milimetrów. Sprzęt opracowali inżynierowie lokalnego przemysłu obronnego. Heidar-7 wyposażono w zdalnie sterowany system wieżowy z działkiem kalibru 23 milimetry. Podobna jest do sowieckiej dwulufowej (tutaj występuje pojedynczo) holowanej armaty przeciwlotniczej ZU-23-2 kalibru 23 milimetry o zasięgu 2,5 kilometra wobec celów latających i 2 kilometry wobec naziemnych.

Pojazd bazuje na sowieckim transporterze BTR-60PB (zobacz: Iran ujawnił nowy transporter opancerzony Heidar-6). Kadłub w całości jest spawany, na uwagę zasługuje umieszczenie na nim i na wieży kostek pancerza reaktywnego, który ma wzmocnić ochronę przed głowicami pocisków przeciwpancernych. Kierowca i strzelec siedzą z przodu kadłuba, obserwując otoczenie przez szyby, które w razie potrzeby mogą być zasłonięte klapami. Strzelec siedzi po prawej stronie i obsługuje armatę z wnętrza pojazdu.

Zobacz też: HESA Szafagh. Świt irańskiego przemysłu lotniczego?

(globaldefensenews.com, defence-blog.com, armyrecognition.com)

Nemo5576, domena publiczna