Irańskie ministerstwo obrony w poniedziałek 13 sierpnia ujawniło nowy pocisk balistyczny Mobin, wersję rozwojową Fateha-110. W prezentacji nowego uzbrojenia uczestniczył irański minister obrony Amir Hatami. Informacje przekazywane są przez media państwowe w wybiórczy sposób, podkreślający kwestię osiągnięć tamtejszego programu rakietowego. Nie opublikowano charakterystyki technicznej najnowszego wariantu Fateha, zaś większość parametrów, jeśli nie wszystkie, to jedynie domysły.

Mobin (stosowany jest również zapis Al-Mobin) jest rzekomo zdolny do oszukiwania radarów dzięki dobrym właściwościom stealth i ma być pociskiem trafiającym w cele z dokładnością określaną jako punktowa. Zasięg operacyjny ma zawierać się w granicach od 300 do 500 kilometrów. Ma być zdolny do uderzania w cele naziemne i nawodne. Irańscy politycy twierdzą, że pocisk już przetestowano i nie stwierdzono godnych uwagi usterek technicznych. Tamtejsze media dodają, że Mobin ma zdolność „przenikania tarcz antyrakietowych”.

Prezentacja pocisku może mieć związek z testem pocisku z rodziny Fateh przeprowadzonym podczas ćwiczeń irańskiej marynarki wojennej w cieśninie Ormuz. Pocisk Fateh-110 Mod 3 odpalony z wyrzutni naziemnej z rejonu Dżasku w ostanie Hormozgan w południowo-wschodnim Iranie przeleciał 160 kilometrów, w tym nad cieśniną, i uderzył cel na irańskim poligonie.

Zobacz też: Korea Północna: miliard dolarów za niesprzedanie rakiet do Iranu

(armyrecognition.com, c4defence.com, sputniknews.com)

M-ATF, Creative Comons Attribution ShareAlike 3.0