Irańska marynarka wojenna poinformowała w czwartek o udanych próbach pocisków przeciwokrętowych krótkiego i dalekiego zasięgu podczas gier wojennych pod kryptonimem „Męczennicy Ramadanu”. Odbywały się one na północnym Oceanie Indyjskim i w pobliżu wejścia do Zatoki Perskiej, a także na wodach Zatoki Omańskiej. Były to pierwsze ćwiczenia od czasu tragicznego wypadku okrętu pomocniczego Konarak.

Agencja Reutera podkreśliła, że testy przeprowadzono w czasie, gdy Stany Zjednoczone dążą do przedłużenia nałożonego przez Radę Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych embarga na sprzedaż broni ofensywnej do Iranu. Zgodnie z postanowieniami porozumienia nuklearnego z 2015 roku wygasa ono w październiku 2020 roku.

Agencja informacyjna Tasnim podała, że odpalano pociski przeciwokrętowe klas woda–woda (z pokładów okrętów marynarki) i ziemia–woda (z wyrzutni bazowania lądowego). Miały one z dużą precyzją uderzać w cele położone w odległości 280 kilometrów.

Irańskie źródła wojskowe nie podały typów wystrzeliwanych pocisków, ale najpewniej są to kolejne modyfikacji lokalnych Ghadirów, których rozwój datuje się od 2011 roku. Po raz pierwszy ujawniono je w 2014 roku, a rok później podano, że irańskie okręty wojenne mają je na wyposażeniu. Zasięg operacyjny Ghadirów określa się na ponad 300 kilometrów.

W kwietniu z kolei Teheran Iran ogłosił, że zwiększył zasięg lokalnych pocisków przeciwokrętowych do 700 kilometrów, co wydaje się wielce wątpliwe. Przy okazji bieżących manewrów morskich również wspomniano o potrzebie dalszego udoskonalania uzbrojenia siłami lokalnego przemysłu obronnego.

Zobacz też: Iran: Powstanie niszczyciel o wyporności 6000 ton

(reuters.com, tasnimnews.com, na zdjęciu tytułowym pocisk balistyczny Chalidż Fars)

Mohammad Hossein Velayati, CC BY 4.0