Amerykanie, Izraelczycy i Egipcjanie podejrzewają, że Iran szmuglując broń przeznaczoną dla Hamasu wykorzystuje okrężną trasę przez Sudan. Ładunki przewożone są drogą powietrzną do Chartumu, lub wodną do Portu Sudan, po czym rozpoczynają długą drogę do Gazy przez wschodni Sudan, granicę z Egiptem i Półwysep Synaj.

Izraelski urzędnik twierdzi, że Iran przerzuca tunelami łączącymi Synaj ze Strefą Gazy zaopatrzenie, rakiety Grad, pociski przeciwlotnicze i środki łączności. Słowa te potwierdza Ibrahim Menai, ważny przedstawiciel plemion północnego Synaju: – Broń szmuglowana do Strefy Gazy pochodzi przeważnie z Sudanu, a ostatnio także z Libii i przecina szlaki niezabezpieczone po rewolucji w Egipcie. Beduini zatrudniani przy przemycie zabierają broń z małych łodzi rybackich, które wcześniej przepływają Morze Czerwone. Następnie przemierzają trudny, górzysty i tylko im znany teren, gdzie prawie niemożliwe jest ich schwytanie. – Menai uważa, że również rakiety Fadżr-5, którymi Hamas ostrzeliwuje Izrael, pochodzą z przemytu właśnie trasą przez Egipt i tunele prowadzące do Strefy Gazy.

Irańscy dyplomaci utrzymują, że oskarżenia o dostarczanie broni z Iranu do Gazy przez Sudan są bezpodstawne. Sudan również odrzuca zarzuty o pomoc militarną dla Hamasu.

Tymczasem w niedawnym wywiadzie dla katarskiej gazety minister spraw zagranicznych Iranu Ali Akbar Salehi stwierdził zagadkowo: – Załóżmy, że Iran stworzyłby w Sudanie fabrykę broni. Czy to zakazane? Jeżeli znajdzie się kraj zainteresowany w zakupie od nas broni – jesteśmy gotowi. –

Militarny szlak tranzytowy z Iranu przez Sudan i Egipt do Strefy Gazy nie jest czymś nowym. Przecieki WikiLeaks wskazują na to, że już w 2007 roku Amerykanie zdawali sobie z niego sprawę. Dwa lata później izraelski premier Beniamin Netanjahu stwierdził: – Egipcjanie widzą, że szlak przemytu broni biegnie z Iranu przez Sudan do Egiptu. Egipcjanie mogliby zrobić więcej, by zatrzymać ten proceder. – Dziś Egipcjanie utrzymują, że robią co mogą, lecz przemytem zajmują się beduińskie grupy przestępcze, które skutecznie umykają organom ścigania.

(CNN)