Irańskie media poinformowały o rozpoczęciu produkcji seryjnej lekkiego samolotu wielozadaniowego Kousar. Minister obrony, generał Amir Hatami, stwierdził wczoraj, że uruchomienie linii produkcyjnej tego statku powietrznego w dłuższej perspektywie pozwoli zaoszczędzić siedem milionów dolarów za każdą skonstruowaną maszynę, a także stworzy dużą liczbę miejsc pracy.

Produkcja ma postępować w szybkim tempie, aby w krótkim czasie oddać wojskom lotniczym dość dużo samolotów tego typu. Nie podano do wiadomości publicznej harmonogramu dostaw ani liczby maszyn, które zostaną wyprodukowane. Na każdym kroku podkreśla się, że samolot wyprodukowano jedynie siłą lokalnego przemysłu obronnego. Wskazuje się jednak, że jest niemal wierną kopią myśliwca F-5F.

Prawdopodobnie Kousar będzie produkowany w dwóch wersjach: jednomiejscowej i dwumiejscowej. Oprócz wsparcia powietrznego wojsk lądowych wykorzystywany będzie do szkolenia pilotów. Wejście do służby zaplanowano na 2022 rok.

Wypuszczenie informacji o seryjnej produkcji Kousara zbiegło się w czasie z ogłoszeniem przez Donalda Trumpa powrotu do sankcji zniesionych w 2015 roku na mocy porozumienia nuklearnego z Teheranem. Obostrzenia dotyczące sektora transportowego, finansowego i energetycznego wejdą w życie 5 listopada.

Kousara w barwach irańskiego lotnictwa wojskowego zaprezentowano w sierpniu. Irańczycy ujawnili istnienie projektu w kwietniu 2017 roku, zaś 20 lipca 2017 roku media państwowe poinformowały o próbach naziemnych, w tym kołowaniu z dużą prędkością. Model samolotu Irańczycy pokazali na wystawie statycznej podczas salonu lotniczego MAKS 2017 w podmoskiewskim Żukowskim.

Zobacz też: 700 lotów bojowych irańskich dronów nad Syrią

(aljazeera.com, reuters.com)

Foad Ashtari, Tasnim News Agency, Creative Commons Attribution 4.0