Według irańskiego zastępcy dowódcy irańskiej marynarki wojennej wiceadmirała Abbasa Zaminiego, Iran zamierza zbudować 10 nowych fregat i niszczycieli. Są to kolejne rewelacje płynące z samego dowództwa marynarki, po tym, jak pojawiły się informacje o wstępnym rozwoju własnego okrętu podwodnego o napędzie atomowym.

Ambitne plany irańskiej marynarki będą obejmować budowę następnego niszczyciela typu Mowdge, oraz innego niszczyciela – Velayat, (typu Mowdge-2). Pierwszy z nich będzie wzorowany na zwodowanym w lutym 2010 roku okręcie Jamaran, będącym pierwszą tego typu jednostką w pełni skonstruowaną przez Iran. Natomiast budowa drugiego z nich będzie zakończona do końca bieżącego roku. Obecnie postęp w pracach wynosi 70 procent.

Jamaran to okręt, będący największym osiągnięciem irańskiego przemysłu zbrojeniowego. Jego wodowaniu w lutym 2010 roku towarzyszyła atmosfera wielkiego wydarzenia w irańskiej flocie. Okręt wojenny o wyporności 1420 ton wyposażony jest w nowoczesne systemy radarowe i inne elektroniczne „zabawki”. Rozwija on maksymalną prędkość do 30 węzłów. Posiada również bardzo zaawansowane działka przeciwlotnicze oraz torpedy.

Nowe projekty obejmują także konstrukcję innych okrętów, wliczając w to kolejne niszczyciele i fregaty.

(RIA Novosti)