Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej pokazał szerszej publiczności cztery nowe rodzaje uzbrojenia. Podczas oficjalnej uroczystości obecny był dowódca Pasdaranów, generał Hosejn Salami.

Wśród zaprezentowanych maszyn była nowa odmiana transportera opancerzonego BTR-50, którą nazwano BTR-50PK Makran. Podstawowe zmiany dotyczą ulepszonego kadłuba i całkowicie i nowej wieży – wyposażonej w system kierowania ogniem, kamery termowizyjne i dalmierz laserowy. Według irańskich źródeł pojazd może zwalczać cele naziemne i powietrzne. Podstawowym uzbrojeniem jest armata automatyczna kalibru 30 milimetrów, dodatkowym – karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Oba typy uzbrojenia obsługiwane są przez strzelca z wewnątrz pojazdu.

Poza tym Iran nie podaje żadnych szczegółów. Znamienne jest jednak to, że jakiś czas temu tamtejsze wojska lądowe wycofały ze służby wszystkie BTR-y-50, przekazując część irackim bojownikom. Teraz okazuje się, że postanowiono je modyfikować i ponownie wprowadzać do służby liniowej.

Poza tym na wystawie znalazły się inne typy uzbrojenia, w tym zmodernizowany czołg T-72M1 czy kołowy transporter opancerzony BTR-60PB z armatą automatyczną kalibru 23 milimetry i wyrzutnią pocisków rakietowych kalibru 122 milimetry, która ma strzelać pociskami kierowanymi i niekierowanymi. Warto przypomnieć, że trzy lata temu Teheran prezentował inną modyfikację BTR-a-60PB, z którego usunięto oryginalny moduł uzbrojenia i zastąpiono go sowiecką wieżą z BMP-1 uzbrojoną w gładkolufową armatę 2A28 Grom kalibru 73 milimetry.

Kolejnym zaprezentowanym produktem był dron rozpoznawczy Me’radż-1, który może osiągnąć pułap 3657 metrów, maksymalną prędkość 140 kilometrów na godzinę i długotrwałość lotu 10,5 godziny. Ważąc 35 kilogramów, może przenieść 5 kilogramów sprzętu. Rozpiętość skrzydeł wynosi 3,6 metra, zasięg – 1000 kilometrów, zaś głównym wyposażeniem jest złącze do transmisji danych na odległość do 150 kilometrów.

Pozostałe dwa rodzaje sprzętu to karabin maszynowy So’ban-1, zmodyfikowana wersja sowieckiego karabinu maszynowego RPD, oraz system radarowy wykorzystywany do wykrywania min i improwizowanych urządzeń wybuchowych. Zamontowany został na pojeździe o trakcji kołowej poruszającym się z prędkością 10 kilometrów na godzinę. Może wykryć materiały wybuchowe ukryte w ziemi na głębokości do 30 centymetrów i w maksymalnej odległości 30 metrów.

Zobacz też: Iran odebrał 112 łodzi patrolowych i testuje drona-samobójcę

(polygonjournal.com, xinhuanet.com, tasnimnews.com)

Agencja Fars