W irańskich mediach państwowych pojawiła się informacja, że tamtejsze siły zbrojne dysponują nowym pociskiem balistycznym krótkiego zasięgu Ra’ad-500 (w farsi: grzmot). W prezentacji uzbrojenia wzięli udział dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, generał Hosejn Salami, i generał brygady Amir Ali Hadżizade, szef lotnictwa wojskowego Pasdaranów.

Strona internetowa Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej – Sepahnews – ocenia, że pocisk jest o połowę lżejszy od bliźniaczego systemu Fateh-110 (3320 kilogramów). Jego zasięg jest o 200 kilometrów dłuższy niż zasięg Fateha-110, który może dolecieć na odległość około 300 kilometrów. Podawane informacje mają jednak ogólny charakter i brak jest szczegółowych charakterystyk technicznych.

Według tamtejszych mediów prezentowany pocisk ma być bardziej celny niż te, które wykorzystano w styczniowym ataku na bazy lotnicze Ajn Al-Asad w prowincji Anbar oraz w Irbilu w irackim Kurdystanie. Ra’ad-500 ma wypełnić lukę w zdolnościach skrupulatnie budowanych w ramach irańskiego programu rakietowego, który od zawsze cieszy się zainteresowaniem amerykańskiej wspólnoty wywiadowczej i Mosadu.

Ra’ad-500 ma być wyposażony w nowe silniki Zoheir, do których budowy użyto materiałów kompozytowych zamiast stalowych odpowiedników. Irańskie źródła zapewniają, że jednostki napędowe wytrzymają ciśnienie do 100 barów w temperaturze 3 tysięcy stopni Celsjusza.

Irańskie media sugerują, że pociski mogą być wyposażone również w silniki Salman, które mają być zdolne do wyniesienia satelity na orbitę (z pewnością przyda się, biorąc pod uwagę kolejną próbę za pomocą rakiety nośnej Simorgh, która niedawno zakończyła się kompletną klapą). Wyposażone są w ruchome dysze wylotowe, które umożliwiają manewrowanie poza atmosferą. Możliwa jest zmiana kierunku wektora siły ciągu silnika względem osi podłużnej.

Pocisku balistycznego nie należy mylić z innymi systemami noszącymi podobną nazwę: przeciwlotniczym Ra’adem (na zdjęciu powyżej), przeciwpancernym pociskiem kierowanym i pociskiem przeciwokrętowym, a także pociskiem manewrującym pakistańskiej produkcji.

Zobacz też: Pierwszy lot irańskiego samolotu szkolno-treningowego Jasin

(defense-update.com, timesofisrael.com, armyrecognition.com)

M-ATF, na licencji Creative Comons