Generał Masud Reza Zawarei ogłosił, że Iran dysponuje nowym pancerzem reaktywnym, który będzie bardziej skuteczny niż Kontakt-5, opracowany jeszcze za czasów sowieckich i montowany na czołgach T-90. – Obecnie dysponujemy już technologią wytwarzania pancerza Kontakt-5, a nawet produkowania bardziej zaawansowanych wersji – powiedział szef państwowej organizacji do spraw badań i samowystarczalności irańskich wojsk lądowych.

Informacja o nowym pancerzu reaktywnym pojawiły się prawie dwa miesiące po tym, jak irańskie wojska lądowe doniosły o testach systemu aktywnej obrony zamontowanym na czołgu podstawowym Zuflikar. Zawarei przyznał jednocześnie, że Kontakt-5 jest nieco przestarzały i nadaje się dla czołgów T-90, zaś Iran niezwłocznie potrzebuje lepszego pancerza. Ma on być montowany na pojazdach pancernych budowanych w kraju (zobacz też: Militarne wieści z Iranu).

Koresponduje to ze słowami generała Ahmada Rezy Pourdastana, który w lutym bieżącego roku powiedział, że Iran nie jest już zainteresowany kupnem czołgów T-90S i planuje skupić się na rozwoju lokalnych produktów. Sprawa ta nie jest jasna, gdyż jeszcze niedawno ich zakup lub produkcja licencyjna zostały włączony do agendy irańsko-rosyjskich negocjacji wielomiliardowych kontraktów.

Informacje przekazane przez Zawareia są zdawkowe. Dalsze wiadomości w sprawie irańskiego uzbrojenia defensywnego i ofensywnego mają być ujawniane stopniowo według przyjętego planu.

(tasnimnews.com, armyrecognition.com; na zdjęciu irański czołg T-72Z, fot. M-ATF, na licencji Creative Comons Attribution ShareAlike 3.0)

M-ATF, na licencji Creative Comons Attribution ShareAlike 3.0