Zastępca dowódcy sił powietrznych Iranu, generał brygady Amir Wahedi, poinformował 14 lutego w wywiadzie dla agencji informacyjnej Tasnim, że w samolotach Mirage F1 zainstalowano lokalnie produkowane radary i inny sprzęt. Nie podano jednak szczegółowych informacji, w tym typu i oznaczeń radiolokatorów, ani nie wskazano, ile maszyn ma już nowy sprzęt.

– Z pomocą naszych radarów przezwyciężyliśmy wcześniejsze niedociągnięcia w zakresie zdolności do nadzoru radarowego przestrzeni powietrznej wokół samolotu – oznajmił Wahedi.

Już w 2014 roku informowano, że maszyny tego typu służące w irańskich wojskach lotniczych wyposażono w lokalne systemy uzbrojenia. Według tamtejszych źródeł Mirage’e są w stanie przenosić pociski różnych typów, w tym lokalne pociski manewrujące o zasięgu do 300 kilometrów.

Wcześniej ich wartość bojowa była niemal zerowa, gdyż nie dysponowały uzbrojeniem, które pozwoliłoby im na udział w operacjach lotniczych. Mirage’e zintegrowane były z pociskami Exocet i – według źródeł irańskich – z niektórymi typami uzbrojenia rosyjskiego, którego nie można było nabywać z powodu sankcji.

Dwadzieścia cztery Mirage’e znalazły się w Iranie w 1991 roku. Iraccy piloci – po wkroczeniu wojsk amerykańskich w czasie pierwszej wojny w Zatoce Perskiej – szukali schronienia w bezpiecznym miejscu. Takim miała okazać się w Islamska Republika Iranu. Maszyny te, podobnie jak Su-22, skonfiskowali Irańczycy, którzy potraktowali je jako część rekompensaty za straty materialne podczas wojny iracko-irańskiej.

Irański przemysł zbrojeniowy i tamtejsi politycy regularnie chwalą się nawet najmniejszymi osiągnięciami. W sierpniu 2018 roku poinformowano, że w bazie lotniczej Szahid Nasser Habibi w Maszhadzie w północno-wschodnim Iranie wyremontowano dwa samoloty: szkolno-bojowy Mirage F1BQ i myśliwski F-5F. Miesiąc wcześniej do wiadomości publicznej przedostała się wiadomość o zakończeniu remontu dziesięciu samolotów uderzeniowych Su-22.

W lutym 2018 roku w bazie lotniczej Szahid Babaei w pobliżu Isfahanu do użytku przywrócono dwa myśliwce – F-14 Tomcat i Chengdu F-7 – oraz samolot szkolenia zaawansowanego Pilatus PC-7.

Zobacz też: DEBKAfile: GLONASS naprowadził irańskie pociski na bazy w Iraku

(presstv.com, defenseworld.net)

Shahram Sharifi, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International