Islamska Republika Iranu podjęła decyzję o zainstalowaniu nowych urządzeń wzbogacającego uran celem rozwoju programu jądrowego. Minister spraw zagranicznych Iranu Ali Akbar Salehi potwierdził, że grupa specjalistów dokonała montażu kilku nowych wirówek. Wszystko to ma służyć pokojowemu wykorzystywaniu energii jądrowej.

Jeśli Iranowi uda się wprowadzić nowocześniejsze i bardziej wydaje wirówki do wzbogacania uranu, czas potrzebny do wygenerowania energii atomowej znacznie się skróci. – Poprzez instalację lepszych maszyn proces uzyskiwania energii stanie się szybszy i mniej zawodny – mówił rzecznik irańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ramin Mehmanparast.

Iran od lat 70. XX wieku stara się rozwijać zasoby niezbędne do produkcji energii atomowej. Stany Zjednoczone wraz z sojusznikami oskarżają Iran o próby stworzenia bomby jądrowej pod osłoną programu nuklearnego, który według Teheranu ma na celu rozwój gospodarczy kraju. Iran argumentuje, że energia atomowa jest mu niezbędna dla produkcji energii elektrycznej i znajduje zastosowanie w medycynie.

Irański projekt nuklearny jest dla środowiska międzynarodowego sprawą niezwykle kontrowersyjną. To właśnie dlatego aż cztery razy ONZ nakładała na Iran sankcje. Wysiłki dyplomatyczne, aby znaleźć rozwiązanie problemu, jakim jest irański program nuklearny, utknęły w martwym punkcie i tkwią w nim od ponad pół roku.

(haaretz.com, reuters.com)