W poprzednim tygodniu irańskie ministerstwo obrony ogłosiło, że zamierza produkować oktogen, jeden z najsilniejszych kruszących materiałów wybuchowych. Celem jest zwiększenie zdolności głowic pocisków rakietowych do penetracji i poprawienie niszczycielskiej mocy ich ładunków.

Irański minister obrony generał brygady Hossein Dehkan powiedział, że Teheran poczyni największe starania w celu zdobycia wiedzy technicznej i technologicznej, które pozwolą na produkcję oktogenu. Szef resortu poinformował o tym opinię publiczną podczas uroczystości z okazji otwarcia fabryki, która produkować będzie materiały wybuchowe, w tym właśnie oktogen. Dehkan podkreślił, że celem Iranu jest pozyskanie know-how, aby uniezależnić dostawy tego materiału wybuchowego od źródeł zagranicznych.

Oktogen jest wykorzystywany wyłącznie do celów wojskowych, w szczególności do produkcji ładunków wybuchowych o dużej gęstości. Może być stosowany samoistnie i jako domieszka do innych materiałów wybuchowych, na przykład trotylu. Znalazł zastosowanie między innymi w kumulacyjnej amunicji przeciwpancernej i głowicach bojowych pocisków przeciwlotniczych (z dodatkiem aluminium).

(defenseworld.net; fot. na zdjęciu wyrzutnia irańskiego systemu Ra’d, fot. M-ATF, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Comons Attribution ShareAlike 3.0)

M-ATF, via Wikimedia Commons, na licencji Creative Comons