Na oficjalnej stronie internetowej duchowego przywódcy Iranu – wielkiego ajatollaha Alego Chamenei opublikowano raport irańskiego analityka Amira Mohebiana analizujący możliwe warianty ataku sił zbrojnych USA i Izraela.

Według raportu Irańczycy rozpatrują trzy możliwe warianty działań wojennych.
Pierwszy z nich to wojna na wyniszczenie, w której miałyby miejsce zarówno uderzenie z powietrza, jak i wkroczenie wojsk naziemnych. Drugi polegałby na zaatakowaniu celów wojskowych. Miałoby to doprowadzić do destabilizacji sytuacji wewnętrznej, zmuszeniu Teheranu do rozmów, ale również i upadku reżimu. Według trzeciego wariantu atak ograniczyłby się jedynie do zbombardowania irańskich instalacji nuklearnych.

Według autora raportu pierwszy wariant jest mało prawdopodobny, gdyż zachód nie ma wystarczających sił aby zaatakować Iran. Ponadto, Stany Zjednoczone nie będą chciały rozpoczynać wojny na pełną skalę przed wyborami bez dostatecznych danych wywiadowczych.

Irański analityk uważa jednak, że dwa pozostałe warianty są znacznie bardziej realistyczne, jednakże Iran jest gotów stawić czoła obcym wojskom. Ich wejście doprowadziłoby do konsolidacji i radykalizacji władz w Teheranie. Pełne zniszczenie irańskich centów atomowych byłoby jednak niemożliwe ze względu na rozmieszczenie ich na całym terytorium kraju. W taki konflikt włączyłyby się również inne państwa regionu.

Raport sugeruje, że nawet ograniczona interwencja nie jest realistyczna, ponieważ mogłaby doprowadzić do wojny na szeroką skalę, której efekty byłyby trudne do przewidzenia, ponadto, zniszczenie elektrowni atomowej w mieście Buszehr wywołałoby katastrofę ekologiczną w całym regionie.

Ferghana.ru, Lenta.ru)