Rosyjska telewizja rządowa Russia Today opublikowała materiał filmowy, na którym pokazała samobieżne ciężkie miotacze ognia TOS-1A gdzieś w Iraku. Prawdopodobnie irackie siły zbrojne otrzymały je w drodze tajnych negocjacji, podobnie jak to było w przypadku Syrii. Nie byłoby w tym nawet nic wyjątkowego, gdyby nie fakt, że wyrzutnie pocisków niekierowanych zamontowane są na podwoziu czołgu podstawowego T-90. Rosyjska telewizja pokusiła się o wyemitowanie krótkiego nagrania, na którym widać nie tylko ćwiczebne odpalanie pocisków, ale także ładowanie wyrzutni przy użyciu wozu transportowo-załadowczego TZM-2.

Wyrzutnie rakiet TOS-1A Sołncepiok zamontowane są zwykle na zmodyfikowanych i odnowionych podwoziach czołgów T-72A. Tak skonstruowane wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe nie dysponują żadnym pancerzem reaktywnym ani dodatkowymi płytami pancerza z przodu lub z boku pojazdu. Natomiast Sołncepioki przekazane Irakijczykom wyposażone są w pancerz reaktywny Kontakt-5 i dodatkowe płyty pancerne po bokach kadłuba. Nowa modyfikacja TOS-1A zachowała cztery wyrzutnie granatów dymnych 902B Tucza zainstalowanych na płycie czołowej pancerza. Mają one na celu zapewnienie zasłony dymnej po oddaniu salwy.

Uzbrojenie TOS-a-1A w nowej konfiguracji niezmiennie składa się z wyrzutni liczącej dwadzieścia cztery prowadnice kalibru 220 milimetrów i długości 3,725 metra. W porównaniu do poprzednika TOS-1M Buratino (Pinokio) zwiększeniu uległa masa pocisku, która obecnie wynosi 217 kilogramów; to przez nią zmniejszono liczbę prowadnic z trzydziestu do dwudziestu czterech. TOS-1A strzela pociskami o zasięgu od 400 do 6000 metrów, obsługiwany jest przez trzyosobową załogę. Kompletna salwa trwa sześć sekund.

W październiku ubiegłego roku w Internecie pojawiły się krótkie materiały filmowe ukazujące ciężki miotacz ognia TOS-1A podczas walk w Syrii. Syryjskie wojska rządowe wykorzystywały TOS-1A podczas ataków na pozycje bojowników w północno-wschodniej części prowincji Latakia. Sprzęt dostarczono potajemnie, wcześniej nie doszło do oficjalnego potwierdzenia dostawy.

Zobacz też: Sołncepiok z szansą na zagraniczne zamówienia?

(armyrecognition.com; na zdjęciu TOS-1A, fot. Goodvint, via Wikimedia Commons, a licencji CC BY-SA 3.0)