BAE Systems modernizuje fabrykę samolotów w Warton z myślą o przyszłej produkcji samolotów bojowych nowej generacji Tempest. Koncern chwali się, że zakład będzie działał według idei Przemysłu 4.0, co oznacza, że technologie cyfrowe zostaną na szeroką skalę wykorzystane do przyspieszenia produkcji.

Nowy obiekt jest efektem wielomilionowej inwestycji i współpracy z ponad czterdziestoma dużymi firmami oraz większą liczbą małych i średnich przedsiębiorstwa, a także instytucjami akademickimi. BAE Systems zapewnia, że udało się stworzyć połączoną cyfrowo, inteligentną fabrykę, która „łączy zaawansowane technologie wytwarzania” i „zmieni procesy inżynieryjne”. Roboty oraz wirtualna i rozszerzona rzeczywistość zwiększą szybkość, precyzję i wydajność, a także zmniejszą koszty związane z produkcją.

Koboty (roboty współpracujące) i elastyczne technologie robotyczne eliminują potrzebę stosowania ciężkich, posadowionych maszyn o dużej długości i mogą szybko przestawiać się z produkcji jednego przedmiotu lub platformy na wytwarzanie innego. Inteligentne maszyny i  technologie robotyczne znane z przemysłu motoryzacyjnego zostały zmodyfikowane tak, aby działały z tolerancjami wymaganymi w przemyśle lotniczym.

Takie rozwiązania umożliwią operatorom skupienie się na ważniejszych zadaniach, wymagających większych kwalifikacji, a kierownikom produkcji pozwalają nadzorować operacje z cyfrowego wirtualnego biura. Nowy obiekt stanowi fundament programu Tempest, który ma pozwolić Wielkiej Brytanii pozostać w czołówce sektora producentów samolotów bojowych przy założeniu, że produkcja będzie prowadzona bardziej opłacalnie i o połowę szybciej niż w poprzednich programach lotniczych.

Technologie zastosowane w fabryce już są częściowo wykorzystywane przy produkcji Typhoonów. Inteligentna stacja robocza korzysta z systemu rozpoznawania operatorów urządzeń i automatycznie dostarcza im właściwe instrukcje za pomocą technologii pick by light. Ponadto w produkcji części i podzespołów Typhoonów stosuje się technologie wytwarzania przyrostowego (druk 3D).

Zobacz też: Chiny i USA pracują nad wojskowym zastosowaniem techniki 5G

(Informacja prasowa)

BAE Systems