Rosyjskie media poinformowały, że zmodernizowany okręt podwodny indyjskiej marynarki wojennej, INS Sindhurakshak, został przekazany użytkownikowi. Przebudowa odbywała się w rosyjskiej stoczni Zwiezdoczka.

Prace modernizacyjne INS Sindhurakshak wykonywane były od 2010 roku na podstawie generalnego porozumienia z 2001 roku. Na jego mocy Rosjanie zobowiązali się między innymi do unowocześnienia wyposażenia pokładowego indyjskich okrętów podwodnych typu Sindhughosh (rosyjskie okręty projektu 877). Konkretny kontrakt, w ramach którego doszło do kapitalnego remontu Sindhurakshak, został podpisany w czerwcu 2010 roku, a jego wartość wyniosła osiemdziesiąt milionów dolarów.

Wykonywane prace skoncentrowane zostały nad znaczną modernizacją kadłuba okrętu. Znaczną część czasu pochłonęło unowocześnienie systemów walki elektronicznej i prowadzenia ognia. Okręt wyposażono również w dwie różne wersje pocisków manewrujących Klub-S: poddźwiękowe 3M-54E1 o przeznaczeniu przeciwokrętowym i 3M-14E służące do ataku na cele lądowe. Co więcej, zainstalowano sonar typu Ushus, system komunikacji radiowej СCS-MK-2 i stację radiolokacyjną Porpoise, a także zmodyfikowano systemy chłodzenia. Na okręcie będzie można zainstalować morską wersję BrahMosa.

Początkowo jednostka miała zostać przekazana New Delhi w 2012 roku, ale po nieznacznych opóźnieniach dotrze do odbiorcy na początku lutego. Według nowych planów, okręt wyruszy 29 stycznia do Mumbaju. Swój rejs, a przynajmniej jego początkową część, odbędzie w asyście lodołamaczy.

Modernizacja okrętów typu Sindhughosh (obecnie na stanie znajduje się dziesięć takich jednostek) jest jedynie częścią szerszego przedsięwzięcia zakładającego unowocześnienie oraz rozbudowę indyjskiej marynarki wojennej.

(en.rian.ru)