Pięćdziesięcioosobowy zespół specjalistów BAE Systems testuje nową technikę monitorowania elementów mostów wojskowych. Próby wykonywane są w Telfordzie w Wielkiej Brytanii, gdzie inżynierowie mają do dyspozycji jeden z najbardziej zaawansowanych mostów do ćwiczeń. Przeprowadza się tysiące symulacji, które mają pozwolić na właściwą ocenę zmęczenia materiału poszczególnych komponentów.

System jest zaprogramowany, aby wykrywać i stale obserwować naprężenia i obciążenie mostów przeznaczonych do poruszania się po nich różnych pojazdów wojskowych, w tym czołgów. Zamontowane w konstrukcji mostu czujniki bezprzewodowo przekazują dane do urządzenia przenośnego, dzięki czemu żołnierze mogą łatwo ocenić stan techniczny mostu.

Bez użycia automatycznego systemu monitorowania zmęczenia materiału w poszczególnych elementach wartości zapisywano ręcznie, co rodziło duże problemy. Wartości te nie w pełni odzwierciedlają faktyczny stan zużycia podzespołów i stan techniczny mostu był trudny do oceny. Skutkowało to między innymi szybszym ich wycofywaniem z użycia lub nadmiernym wykorzystywaniem, co rodziło obawy o to, że konstrukcja nie wytrzyma naporu masy pojazdów przejeżdżających po niej.

Za właściwą ocenę zmęczenia materiału odpowiadają czujniki montowane na wybranych elementach mostu. Podzespoły te poddawane są odkształceniom, które rejestrowane są w liczbie około sto na sekundę. Dane z czujników przesyłane są bezprzewodowo do przenośnego komputera, gdzie podlegają odczytaniu i analizie, której wynik to przegląd stanu technicznego mostu z uwzględnieniem jego części składowych.

Jako główną zaletę wskazuje się przede wszystkim większe poczucie bezpieczeństwa, nawet w przypadku długotrwałych kampanii wojskowych, w których mosty mogą pozostawać na miejscu przez wiele miesięcy.

– Największą przeszkodą w monitorowaniu stanu mostów jest osiągnięcie ciągłego przepływu dokładnych danych informujących o tym, co się dzieje z mostem. Proste monitorowanie liczby przejazdów nie daje dokładnego obrazu. Nasze nowe rozwiązanie monitoruje i analizuje wszystkie zmienne w celu dokładnej oceny stanu mostu w czasie rzeczywistym. Ułatwi to wykorzystanie naszych mostów w sytuacjach kryzysowych, takich jak katastrofa naturalna, podczas której dokładne dane o liczbie przejazdów jest bardzo trudne. Zmniejszy to również globalne koszty utrzymania, gdyż mosty będą serwisowane tylko w razie uzasadnionej potrzeby – powiedział John Lees, menedżer BAE Systems Land.

Zobacz też: BAE i QinetiQ opracują napęd elektryczny wozów bojowych

(informacja prasowa)

materiały prasowe BAE Systems