Dezinformacja, obok broni jądrowej i lotniskowców, wydaje się jednym z najsilniejszych zasobów sił zbrojnych Indii. Jeszcze niedawno zapowiadano, że indyjskie MiG-i-21 i MiG-i-27 mogą pozostać w służbie do 2024 roku. Na przełomie października i listopada pojawiły się natomiast informacje, że drugi z wymienionych typów zostanie wycofany do końca grudnia.

Ostatnie indyjskie MiG-i-27UPG (wersję MiG-27ML wycofano dwa lata temu) należą do 29. Eskadry „Scorpions”, stacjonującej w bazie Dźodhpur w stanie Radżastan. Maszyny te trafiały do indyjskich sił powietrznych od 1984 roku, wraz z używanymi w latach 1981–2009 MiG-ami-23. Po ich wycofaniu jedynym na świecie użytkownikiem Floggerów pozostanie Kazachstan.

Źródła nie są zgodne co do tego, kiedy indyjskie MiG-i-27 wykonają ostatnie loty. Według jednej z wersji nastąpi to 27 grudnia, podczas oficjalnej ceremonii pożegnania tych maszyn. Druga głosi, że zarówno loty, jak i ceremonia odbędą się ostatniego dnia roku.

O swobodzie przekazów medialnych w Indiach niech świadczy fakt, że niektóre serwisy ilustrują wiadomość o wycofaniu MiG-ów-27 zdjęciem szturmowych Jaguarów, w dalszej części zamieszczając fotografie dwumiejscowych MiG-ów-23UM. Inne źródło z kolei przypomina, że rodzina MiG-ów-23 i -27 stała się jedną z najważniejszych na świecie konstrukcji o zmiennej geometrii skrzydeł, wymieniając wśród nich brytyjskiego… Twistera F3 (chodziło o Tornado).

Zobacz też: Indyjskie lotnictwo będzie mieć 42 eskadry w 2027 roku

(tribuneindia.com, indiatoday.in, ibtimes.co.in, heraldpublicist.com; na fot. tytułowej indyjskie MiG-i-27 w towarzystwie amerykańskich F-15C podczas ćwiczeń „Cope India ’04”)

US Air Force