Indonezyjskie zakłady lotnicze PT DI zawarły wstępne porozumienie na sprzedaż samolotów wojskowych do Afryki. Klientami będą Wybrzeże Kości Słoniowej i Senegal, który niedawno kupił również czeskie L-39NG.

Jak poinformował dyrektor PT DI, Elfien Goentoro, warte około 75 milionów dolarów kontrakty zostaną podpisane latem tego roku podczas Forum Indonezja-Afryka. Senegalskie lotnictwo ma zakupić dwa NC-212 (licencyjna CASA C-212) i jeden CN-235, wszystkie w wariancie morskiego samolotu patrolowego. Z kolei Wybrzeże Kości Słoniowej jest zainteresowane pojedynczym transportowym C-235. Dostawy mają zostać zrealizowane w ciągu półtora roku od podpisania umów.

Nie będą to pierwsze kontrakty PT DI na Czarnym Lądzie. Senegal posiada już dwa CN-235 w wariancie transportowym i ewakuacji medycznej. W ubiegłym roku Dakar zamówił jeszcze jeden CN-235, tym razem w wariancie morskiego samolotu patrolowego. Pojedynczych transportowych CN-235 używają także Burkina Faso i Kamerun. Zdaniem Elfien Goentoro z racji warunków geograficznych, stanu infrastruktury drogowej i mało zasobnych budżetów Afryka stanowi bardzo perspektywiczny rynek dla lekkich i średnich samolotów transportowych.

Zobacz też: Indonezja oferuje broń Pakistanowi

(tempo.co)

materiały prasowe EADS