Indonezja ogłosiła chęć zakupu dwóch eskadr samolotów wielozadaniowych F-16V Block 70/72 i myśliwców Su-35. Zakupy mają być zrealizowane w ramach planu strategicznego na lata 2020–2024. Informacje ogłosił szef sztabu indonezyjskiego lotnictwa generała Yuyu Sutisna w czasie odsłaniania pomnika F-16 w bazie imienia Roesmina Nurjadina w Pekanbaru.

W tej chwili Indonezja wykorzystuje mieszaną flotę składającą się z trzydziestu trzech (dwudziestu pięciu według innych źródeł) myśliwców F-16A/B Block 15 OCU i F-16C/D. Vipery mogą tę flotę uzupełnić, ale bardziej prawdopodobne jest, że zastąpią one starsze wersje myśliwca.

– Kupimy dwie eskadry myśliwców w ramach kolejnego planu strategicznego na lata 2020–2024. Kupimy najnowszą wersję Vipera, Block 72 – powiedział Sutisna, dodając, że ma nadzieję, że procedury związane z zakupem myśliwców rozpoczną się już 1 stycznia 2020 roku.

F-16V Block 70/72 został po raz pierwszy zaprezentowany w czasie targów Singapore Airshow w 2012 roku. Od tego momentu został zamówiony (w formie modernizacji starszych wersji lub jako fabrycznie nowy) przez Bahrajn, Bułgarię, Maroko, Tajwan i Słowację. Kolejnymi państwami, które zmodernizują swoje F-16 do najnowszego wariantu, będą Grecja i Korea Południowa.

Indonezja przez wiele lat prowadziła rozmowy z Rosją na temat pozyskania myśliwców Su-35. Porozumienie dotyczące zakupu jedenastu samolotów (z opcją na pięć dodatkowych) za 1,14 miliarda dolarów osiągnięto w 2018 roku. Dostawy miały się rozpocząć pod koniec 2018 roku, ale amerykańskie sankcje nałożone na Rosję spowodowały zawieszenie realizacji umowy. Oświadczenie generała Yuyu Sutisny wskazuje, że Indonezja nadal ma zamiar kupić Su-35, ale nie wiadomo, czy szef sztabu odnosił się do zamiaru odebrania zamówionych egzemplarzy czy kupienia kolejnych.

Zobacz też: Kolejne problemy KF-X

(key.aero)

Lockheed Martin